Możliwość wycofania środków w każdej chwili to główny powód, dla którego bardzo popularne w ostatnich dniach stały się lokaty jednodniowe, tzw. overnight. Szczególnie wśród małych firm.
Klienci banków, obawiając się skutków postępującego kryzysu finansowego, poszukują bezpiecznych form lokowania oszczędności.
- Zanotowano ogólny wzrost zainteresowania produktami depozytowymi. Szczególną rolę odgrywają jednak lokaty overnight. Zapewniają bowiem całkowitą płynność i możliwość wycofania środków w każdej chwili bez utraty odsetek - tłumaczy Joanna Nagierska z Fortis Banku Polska.
Wzrost zainteresowania tymi lokatami nastąpił szczególnie wśród klientów z segmentu małych i średnich firm.
- Wynika to z możliwości wykorzystania lokat dla celów płynnościowych i szybkiej dostępności do środków, czyli jednocześnie wykorzystania możliwości ulokowania nadwyżek na jeden dzień, po którym następuje np. duża płatność zobowiązań - tłumaczy Grzegorz Adamski z BZ WBK.
- Lokaty typu overnight stanowią ok.10 proc. wartości depozytów - mówi Ewa Krawczyk z Kredyt Banku.
Otworzenie lokaty overnight może nastąpić na kilka sposobów. Bank PKO BP oferuje depozyt automatyczny, umożliwiający lokowanie nadwyżek o ustalonej w umowie godzinie i kwocie.
- Następnego dnia roboczego rano środki pieniężne z depozytu automatycznego wraz z odsetkami stawiane są do dyspozycji posiadacza rachunku - tłumaczy Monika Floriańczyk z PKO BP.
Oprocentowanie prawie w każdym banku jest zwykle indywidualnie ustalane z klientem, chociaż np. Kredyt Bank oferuje stałe - 1,2 proc.
Zdarza się również, że bank automatycznie, bez dodatkowych dyspozycji, lokuje środki na noc na wyżej oprocentowany rachunek, gdy tylko saldo rachunku przekroczy daną kwotę. Na przykład w przypadku Fortis Banku minimum wynosi 10 tys. zł.
- Jednocześnie posiadacz rachunku nadal ma dostęp do wszystkich zgromadzonych środków - dodaje Joanna Nagierska.
W BZ WBK lokatę można otworzyć do godz. 15.00 każdego dnia roboczego, a zlikwidować w następnym dniu roboczym.
Większość banków oferuje lokaty overnight w złotówkach i walutach obcych (USD, EUR, GBP, CHF).
Stałe zainteresowanie widać wśród klientów rynku mieszkaniowego, mniejszych firm z segmentu korporacji oraz jednostek sektora budżetowego. Z produktu mogą również skorzystać klienci indywidualni.
- Z uwagi na rosnącą konkurencję zamożniejsi klienci częściej korzystają jednak z depozytów negocjowanych, będących poza standardową ofertą, gdzie negocjuje się zarówno termin, jak i oprocentowanie - podkreśla Grzegorz Adamski.