W kraju mogą się łączyć wszystkie spółki handlowe - kapitałowe i osobowe. Transgraniczne fuzje i przejęcia są natomiast dopuszczalne między spółkami kapitałowymi i komandytowo-akcyjnymi z całej Unii Europejskiej. W praktyce w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym najczęstszą metodą zdobywania silniejszej pozycji na rynku są przejęcia jednych spółek kapitałowych przez inne.
Przyczyny łączenia spółek bywają ekonomiczne i prawne. Niemniej zawsze spółka, która pozostaje lub pojawia się po połączeniu na rynku, jest silniejsza kapitałowo i mniej podatna na wrogie przejęcia. Łączenie często jest próbą przeciwstawienia się dominacji innego podmiotu, a niekiedy staje się metodą zdobycia pozycji dominującej przez spółkę zastępującą łączone podmioty. Temu ostatniemu ma jednak przeciwdziałać ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.
Wskutek łączenia zawsze przestaje istnieć co najmniej jedna spółka - bądź z powodu utworzenia nowej, bądź przeniesienia całego majątku spółek uczestniczących w łączeniu do jednej, już istniejącej.
Zobacz pełną treść artykułu - Tygodnik Prawa Gospodarczego w eGP