Rząd Islandii zgodził się w krótkim terminie odblokować zamrożone oszczędności brytyjskich depozytariuszy upadłego internetowego banku islandzkiego Icesave - podały w sobotę brytyjskie media.

Jest to wynikiem rozmów islandzkiego rządu z delegacją brytyjską wysokiego szczebla. Do Reykjaviku udali się w piątek przedstawiciele ministerstwa finansów, Banku Anglii i instytucji odpowiedzialnej za regulację rynku usług finansowych (FSA).

Obie strony informowały w sobotę o "istotnym postępie" w sprawie depozytów Icesave.

Icesave wchodził w skład islandzkiej grupy bankowej Landesbanki, przejętej przez rząd Islandii. Upadek banku zaskoczył ok. 300 tys. klientów, głównie brytyjskich, indywidualnych depozytariuszy. Lokowali oni w nim oszczędności ze względu na atrakcyjne stopy oprocentowania; po wybuchu kryzysu finansowego nie zdążyli lub nie mogli wycofać pieniędzy z uwagi na terminy wypowiedzenia.

Islandzki system przewiduje, iż depozytariusze upadłych banków mogą odzyskać oszczędności do maksymalnej sumy ok. 16 tys. funtów. Brytyjski system gwarantuje wypłatę lokat oszczędnościowych do 50 tys. funtów.

Oznacza to, że Islandczycy zrekompensują Brytyjczykom depozyty do 16 tys. funtów, zaś rząd brytyjski wypłaci pozostałą sumę do maksymalnej sumy 50 tys. funtów, co zresztą już wcześniej potwierdził.

Porozumienie z rządem Islandii osiągnęli też depozytariusze z krajów Beneluksu, którzy odzyskają depozyty do sumy 20.887 euro

Na razie nie jest znana procedura, na podstawie której brytyjscy depozytariusze mogliby ubiegać się o wypłatę ich zamrożonych oszczędności.

Łączna wysokość brytyjskich depozytów w Icesave oceniana jest na ok. 4 mld funtów i stanowi ok. połowy ogólnej sumy zdeponowanej przez indywidualnych depozytariuszy, organizacje i służby publiczne oraz kapitał prywatny.

Spornymi kwestiami w stosunkach brytyjsko-islandzkich pozostają fundusze brytyjskich lokalnych władz samorządowych, regionalnych sił policyjnych, jednostek organizacyjnych służby zdrowia, straży pożarnej i organizacji wyższej użyteczności ulokowane w islandzkich bankach, a także zajęcie niektórych islandzkich aktywów bankowych przez rząd brytyjski na podstawie ustawy antyterrorystycznej z 2001 roku.

Porozumienie z rządem Islandii osiągnęli też depozytariusze z krajów Beneluksu, którzy odzyskają depozyty do sumy 20.887 euro.