statystyki

Ranking COFACE Top 500 CEE: Nasze firmy największe, ale nie najzyskowniejsze

autor: Łukasz Wilkowicz31.08.2015, 07:10; Aktualizacja: 31.08.2015, 08:56
W większości krajów najważniejsze są surowce i ich przetwarzanie

W większości krajów najważniejsze są surowce i ich przetwarzanieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polskie firmy dominują w zestawieniu przedsiębiorstw regionu. Jest ich najwięcej i mają największe przychody. Gorzej z zyskiem

PKN Orlen ponownie znalazł się na czele listy 500 największych przedsiębiorstw Europy Środkowo-Wschodniej, jaką przygotowała grupa Coface zajmująca się ubezpieczaniem należności i prowadząca sieć wywiadowni gospodarczych. Płocki koncern pod względem przychodów zdecydowanie wyprzedził węgierskiego konkurenta z branży – MOL czy czeskiego producenta aut – Skoda Auto. Polskie firmy stanowią połowę pierwszej dziesiątki listy. Znalazły się w niej również Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, oraz trzy państwowe firmy: PGNiG, Lotos i PGE. Wszystkie były w pierwszej dziesiątce także przed rokiem.

Dzięki obecności na liście państwowych gigantów Polska ma dominujący udział w pięćsetce obejmującej firmy z 12 krajów, od Estonii po Serbię i Bułgarię. Na firmy z naszego kraju przypada niemal 40 proc. przychodów przedsiębiorstw z całej listy i 38 proc. wykazanego przez nie zysku.

Krajowe firmy z listy miały w ub.r. ponad milion pracowników, co stanowiło niemal połowę zatrudnienia w całej pięćsetce. To jednak niekoniecznie powód do zadowolenia, nasze firmy okazują się bowiem mniej efektywne niż te z innych krajów regionu. Pod względem przychodów na pracownika byliśmy w ub.r. na 10. miejscu na 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, których firmy są ujęte na liście. W zysku na zatrudnionego znaleźliśmy się jedno oczko wyżej.

Również pod względem rentowności obrotu nie jesteśmy w regionalnej czołówce. Z każdych 100 zł obrotów polskie firmy z listy wypracowały w minionym roku średnio 2 zł zysku netto. Taka proporcja dała naszym przedsiębiorstwom siódme miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej. Najlepsza okazała się Chorwacja, gdzie rentowność obrotu netto wyniosła w 2014 r. średnio 6 proc., więc trzy razy więcej niż u nas.

Zyskowność została w minionym roku obniżona przez kilka przypadków znaczących strat, na czele z liderem zestawienia, który dokonał przeszacowania aktywów. Ale wyjaśnieniem niskiej efektywności naszych firm jest też struktura branżowa listy. W naszym przypadku dominują na niej przedsiębiorstwa operujące w tradycyjnych, „ciężkich” przemysłach. 29-proc. udział w przychodach firm z listy miało u nas „przetwórstwo i produkcja produktów mineralnych, chemicznych, tworzyw sztucznych, ropy naftowej, szkła, farmaceutyków”. Na kolejnym miejscu jest wymagający dużej liczby pracowników handel, a pierwszą trójkę zamyka sektor utilities, czyli produkcja i zaopatrzenie w energię elektryczną, gaz itp.

W Czechach pierwsze skrzypce gra przemysł motoryzacyjny, na który przypadła jedna trzecia przychodów i ponad 40 proc. zysków obecnych na liście firm naszego sąsiada. Na Słowacji przemysł motoryzacyjny miał 38-proc. udział w przychodach tamtejszych firm z TOP 500. Inny przykład to Estonia, gdzie gros przychodów przypadło na produkcję urządzeń elektrycznych. To jednak zasługa jednej firmy – spółki zależnej koncernu Ericsson. Ponadto Estonia ma w zestawieniu najmniej przedstawicieli: znalazło się na niej pięć firm z nadbałtyckiej republiki.

Największy wzrost przychodów udało się osiągnąć w 2014 r. czeskim firmom z listy: licząc w koronach, ich obroty urosły o 7,8 proc., a zysk o ponad 17 proc. Przedsiębiorstwa z Węgier zwiększyły skalę działania o 5,6 proc., a ich zyski były o ponad jedną trzecią większe niż rok wcześniej. Przychody polskich firm zwiększyły się o 1,1 proc. (licząc w złotych), za to zysk stopniał o ponad jedną czwartą. W dużej mierze to efekt księgowej straty Orlenu.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane