statystyki

Firmy energetyczne na ratunek polskiemu górnictwu

autor: Grzegorz Osiecki, Bartłomiej Mayer26.08.2015, 07:38; Aktualizacja: 26.08.2015, 08:02
górnik-kopalnia-przemysł

W tej chwili trwają rozmowy z firmami, które miałyby zostać udziałowcami Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN (zarządza nim spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe).źródło: ShutterStock

Energetyka pośrednio dofinansuje powstanie Nowej Kompanii Węglowej przez PIR. Sama albo z innymi państwowymi firmami

W tej chwili trwają rozmowy z firmami, które miałyby zostać udziałowcami Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN (zarządza nim spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe). Taka zmiana koncepcji ma je zachęcić do wyłożenia gotówki, bo jako udziałowcy funduszu mogliby liczyć na wypracowany przez niego zysk. Jak wynika z naszych informacji, nie tylko spółki energetyczne miałyby być zaangażowane w tę operację, lecz także inne firmy, jak PGNiG lub PKN Orlen. Wpłaty miałyby wynieść po kilkaset milionów złotych.

Oprócz tego FIZAN miałby zostać także zasilony przez resort udziałami spółek Skarbu Państwa, wartymi ok. 1 mld zł. Cała operacja miałaby być przeprowadzona do końca września. W przypadku państwowych firm chodzi o zadeklarowanie zgód przez listy intencyjne.

Silesia i FIZAN miałyby dokapitalizować nową firmę węglową gotówką. Z kolei Węglokoks otrzymałby udziały w zamian za konwersję zadłużenia, chodzi o już wypłacone przez niego dla kopalń sumy. Pieniądze miałyby trafiać do NKW w transzach warunkowanych realizacją celów spółki.

Nowa koncepcja to efekt oporu firm energetycznych przed bezpośrednim inwestowaniem w kopalnie. Najpoważniejszym kandydatem na inwestora dla NKW od początku była Polska Grupa Energetyczna. PGE zapytane przez DGP potwierdza, że analizuje rynek także pod kątem budowania bazy surowcowej dla energetyki konwencjonalnej i prowadzi na ten temat rozmowy z wieloma partnerami. – O efektach będziemy informować zgodnie z zasadami obowiązującymi w spółce publicznej – deklaruje biuro prasowe PGE, ucinając kwestie ewentualnego udziału koncernu w tworzeniu NKW.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane