statystyki

Apteki wyprowadzą się z miast na wieś. Wszystko przez zmiany w prawie farmaceutycznym

autor: Patryk Słowik18.08.2015, 07:09; Aktualizacja: 18.08.2015, 07:59
Zyskać na nowym rozwiązaniu mieliby niemal wszyscy: i lokalni farmaceuci, i pacjenci. Straciłyby jedynie duże sieci apteczne.

Zyskać na nowym rozwiązaniu mieliby niemal wszyscy: i lokalni farmaceuci, i pacjenci. Straciłyby jedynie duże sieci apteczne.źródło: ShutterStock

Regionalna Mapa Usług Farmaceutycznych to pomysł samorządu aptekarskiego na rozwiązanie większości bolączek branży

Zyskać na nowym rozwiązaniu mieliby niemal wszyscy: i lokalni farmaceuci, i pacjenci. Straciłyby jedynie duże sieci apteczne.

Gotowy projekt

W drugiej połowie lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Izby Aptekarskiej i ministra zdrowia prof. Mariana Zembali. Stwierdził on wtedy, że chce pomóc w rozwiązaniu bolączek farmaceutów, jednak to samorząd powinien przedstawić propozycje. Okazuje się, że wystarczyło otworzyć właściwą szufladę, by znalazł się projekt nowelizacji wraz z uzasadnieniem. A aptekarze liczą, iż Ministerstwo Zdrowia dotrzyma słowa i się nad nim pochyli.

Kluczowym elementem projektu jest planowany art. 105a ustawy – Prawo farmaceutyczne. Zgodnie z jego ust. 1 dla obszaru każdego województwa tworzy się Regionalną Mapę Usług Farmaceutycznych (RMUF), określającą liczbę i rozmieszczenie aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych, które mogą być tam utworzone. Taką mapę miałby tworzyć wojewoda w porozumieniu z radami okręgowych izb aptekarskich.

Projektowany art. 99 ust. 3a stanowi zaś, że organ administracji nie będzie mógł wydać zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli miejsce planowanej lokalizacji jest niezgodne z RMUF. Innymi słowy, nowe placówki będzie można utworzyć wyłącznie tam, gdzie brakuje aptek. Tam, gdzie jest ich pod dostatkiem, takiej możliwości nie będzie.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane