Zbliża się kolejna rocznica istnienia naszej spółki. Z tej okazji chcemy zorganizować festyn dla naszych pracowników i ich rodzin. W jego ramach przewidujemy loterię fantową, w której będą mogły wziąć udział zaproszone osoby. Przewidujemy, że wartość nagród w loterii nie przekroczy 3000 zł. Czy w związku z organizacją loterii powinniśmy zadbać o dopełnienie jakichś formalności?
Organizując loterię fantową, czyli taką, w której możliwe są do zdobycia wyłącznie wygrane rzeczowe, należy dopełnić wielu formalności oraz spełnić warunki przewidziane w ustawie z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (dalej: u.g.h.).
Stopień sformalizowania tej procedury zależny jest od wartości puli wygranych w danej grze. Jeżeli wartość owej puli jest wyższa niż kwota bazowa, to niezbędne jest wystąpienie o zezwolenie na zorganizowanie loterii do właściwego dyrektora izby celnej. W przypadku zaś gdy wartość puli wygranych jest mniejsza albo równa kwocie bazowej, wystarczy zgłoszenie zamiaru organizacji loterii fantowej ww. organowi. Kwota bazowa jest zaś równa kwocie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego w obwieszczeniu prezesa GUS.
Zorganizowanie loterii fantowej, która nie wymaga zezwolenia, czyli takiej, w której wartość wygranych nie przekracza kwoty bazowej, nie podlega także podatkowi od gier.
Obecnie (w 2015 r.) kwota bazowa wynosi 3941,49 zł. Dlatego też w omawianym przypadku nie jest konieczne uzyskanie zezwolenia, a jedynie zgłoszenie zamiaru zorganizowania loterii fantowej.
Zgłoszenie w tym przypadku nie podlega żadnej opłacie. Należy jednak pamiętać, że trzeba je złożyć co najmniej dwa miesiące przed planowanym terminem loterii. Urzędowy termin na rozpatrzenie takiego wniosku wynosi właśnie dwa miesiące.
Zgłoszenie zgodnie z art. 39 u.g.h powinno zawierać wiele danych dotyczących organizatora gry, osób zarządzających firmą, a także samej loterii fantowej, w tym m.in.:
● określenie rodzaju loterii;
● nazwę i status prawny podmiotu występującego z wnioskiem (w przypadku spółek handlowych również numer w KRS);
dane osobowe (imiona, nazwiska, obywatelstwo, miejsce zamieszkania, rodzaj oraz serię i numer dokumentu tożsamości) osób zarządzających podmiotem oraz reprezentujących podmiot występujący z wnioskiem;
● określenie obszaru, na którym planuje się urządzenie loterii, i terminu;
● bankowe gwarancje wypłat nagród;
● dokumenty potwierdzające legalność źródeł pochodzenia środków finansowych przeznaczonych na organizację loterii itp.
Niezbędny jest też projekt regulaminu gry oraz wzór losu. Organizator składa także oświadczenia o niekaralności członków zarządu.
Organizowanie małych loterii fantowych nie wymaga zapewnienia nadzoru ze strony osoby mającej specjalne świadectwo zawodowe. Zamiast tego osoby te składają oświadczenie o znajomości przepisów ww. ustawy.
Przestrzeganie wymogów ustawowych jest niezwykle ważne, gdyż za urządzenie loterii fantowej bez zgłoszenia grozi kara pieniężna w wysokości odpowiadającej 100 proc. przychodu z niej osiągniętego.
Jeżeli organizacja loterii przyniesie organizatorowi dochód (będący różnicą między kwotą uzyskaną z losów oraz kosztami nabycia nagród i organizacji gry), to dochód ten może być przeznaczony wyłącznie na realizację określonych w regulaminie gry celów społecznie użytecznych, w szczególności dobroczynnych. Informację o spożytkowaniu dochodu należy dostarczyć w ciągu 30 dni od dnia zakończenia loterii organowi, do którego loteria została zgłoszona.
Są też inne reguły, o których trzeba wiedzieć, zanim się zorganizuje loterię. Należy m.in. pamiętać o tym, że ogólna wartość wygranych w loterii nie może być niższa niż 30 proc. łącznej ceny przeznaczonych do sprzedaży losów, a wartość pojedynczej wygranej przypadającej na zwycięski los nie może być mniejsza od ceny losu.
Podstawa prawna
Art. 7, 24, 38, 40 i 70 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 612).