statystyki

BGK wciąż bez krajowej konkurencji

autor: Małgorzata Kwiatkowska18.05.2015, 07:38; Aktualizacja: 18.05.2015, 08:18

Fundusz Mieszkań na Wynajem po Poznaniu i Trójmieście pojawi się w Krakowie. Tworzy własny bank ziemi i za rok zabierze się do samodzielnego budowania

Należący do TFI BGK Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) zaczyna się rozkręcać. Po tym jak w styczniu i marcu wprowadził na rynek najmu pierwsze lokale – w sumie 124 w Poznaniu, w maju poinformował o inwestycji w Gdańsku. To budynek ze 134 lokalami, które zostaną udostępnione najemcom w I kw. 2016 r. Firma PB Górski, od której fundusz kupił mieszkania w Gdańsku, wskazuje, że dzięki transakcji z BGK nie obciążają jej koszty związane m.in. z marketingiem, sprzedażą i utrzymywaniem lokali niesprzedanych po zakończeniu budowy. – Po przeprowadzeniu kompleksowej analizy finansowej projekt okazał się dla nas rentowny – mówi Magdalena Kosmus, przedstawicielka PB Górski.

W tym roku inwestycje funduszu mogą sięgnąć 1 mld zł. – Poza Poznaniem i Trójmiastem wkrótce powinniśmy przedstawić nowy projekt w Krakowie – zapowiada Adam Świrski, wiceprezes BGK. Szacuje, że do końca 2015 r. w portfelu funduszu może znaleźć się od 700 do tysiąca lokali na różnym etapie budowy, z czego 400–500 może jeszcze w tym roku trafić na rynek najmu.

Fundusz nie zamierza poprzestawać na zakupach budynków od deweloperów i przygotowuje się do stworzenia banku ziemi. Samodzielne budowy na kupionych gruntach chciałby rozpocząć już w 2016 r., a jedną z opcji, którą rozważa, jest współpraca z samorządami, które dysponują dobrze położonymi działkami.

– Z rozmów z władzami kilku miast wynika, że byłyby skłonne taką współpracę nawiązać w zamian za udział w zyskach z inwestycji – informuje wiceprezes BGK.

FMnW to jak na razie jedyny w Polsce duży inwestor na rynku długoterminowego najmu mieszkań. Z rozmów DGP wynika, że ta sytuacja utrzyma się jeszcze długo. Lokalni inwestorzy nie są bowiem przekonani do takiej formy działania. Nie chcą ponosić m.in. ryzyka związanego z komercjalizacją, czyli wynajęciem mieszkań, ani zamrażać środków na dłużej niż trzy lata. A jeśli już zdecydują się na taką inwestycję, oczekują stopy zwrotu na poziomie co najmniej dwu-, trzykrotnie wyższym niż na lokacie bankowej. – Tego trudno spodziewać się przy inwestycji w mieszkania – mówi Magdalena Krupińska z AgioFunds TFI, który przez jeden z funduszy inwestuje w lokale użytkowe i obiekty handlowe.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane