Na pozadotacyjne instrumenty pomocy będzie przeznaczone ok. 5 proc. z puli pieniędzy unijnych dla Polski na nową perspektywę.
Instrumenty zwrotne dostępne będą zarówno na poziomie programów krajowych, jak i w regionach. Będzie ich znacznie więcej. Wiceszefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel zapowiedziała, że ok. 5 proc. z puli pieniędzy unijnych na lata 2014–2020 będzie przeznaczone na zwrotne formy wsparcia. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności – kapitał na pomoc zwrotną wyniesie więc ok. 4 mld euro.
W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (PO IR) i jego III osi priorytetowej „Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach” możliwe będzie finansowanie m.in. takich przedsięwzięć jak kredyt na innowacje technologiczne, który skierowany zostanie do MŚP i obejmować będzie projekty polegające na wdrażaniu innowacji o charakterze technologicznym. W ramach tej samej osi priorytetowej możliwe będzie udzielanie gwarancji dla projektów polegających na wdrożeniu wyników prac B+R przez firmy.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 (PO WER) w ramach I osi priorytetowej „Osoby młode na rynku pracy” szczególną ofertą wsparcia chce objąć osoby w wieku 15–29 lat, które nie uczą się, nie pracują i nie biorą udziału w szkoleniach. Dla nich w ramach tej osi planowane jest wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej (w tym m.in. pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe, szkolenia i kursy, staże i praktyki, dotacje na utworzenie przedsiębiorstwa).
Również regiony zadbały, by w ich programach operacyjnych nie zabrakło zwrotnych narzędzi wspierania przedsiębiorców działających na terenie danego województwa. Możliwości takie pojawią się zarówno w odniesieniu do środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w przypadku wspierania rozwoju przedsiębiorczości i konkurencyjności firm, jak i w odniesieniu do środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w sytuacji wspierania np. zatrudnienia w regionach.
Na przykład w woj. łódzkim w ramach II osi priorytetowej „Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka” zaplanowano przedsięwzięcie „Rozwój instrumentów finansowych w zakresie funduszy pożyczkowych i doręczeniowych”. Ponadto w ramach VIII osi priorytetowej „Zatrudnienie” woj. łódzkie planuje udzielanie dotacji na uruchomienie działalności gospodarczej, finansowanie wsparcia pomostowego oraz szkoleniowo-doradczego.
Z kolei na terenie woj. śląskiego w ramach III osi priorytetowej „Konkurencyjność MŚP” planowane jest finansowanie rozwoju MŚP przy współudziale instrumentów zwrotnych, takich jak pożyczki oraz gwarancje. Pierwszy konkurs dla pośredników finansowych planowany jest w IV kwartale 2015 r.