Nowo otwarty obiekt ma łączną powierzchnię sprzedaży 39,5 tys. metrów kwadratowych, na której na trzech poziomach znajduje się 200 sklepów, w tym 15 obiektów gastronomicznych, centrum fitness dla kobiet oraz znajdujący się na najwyższych kondygnacjach dwupoziomowy parking na blisko 1,1 tys. samochodów. Na górze obiektu znajduje się także taras, z którego rozciąga się szeroka panorama miasta i morza. Nad 17-metrowym budynkiem Galerii dominuje wieża zegarowa. Galeria Bałtycka otworzyła swoje drzwi dla klientów i zwiedzających w dniu 4 października 2007 r. Inwestorami Galerii Bałtyckiej są firmy Deutsche Euroshop i ECE Projektmanagement. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ok. 140 mln euro. Inwestycja została zrealizowana w imponującym tempie 18 miesięcy. Generalnym wykonawcą Galerii Bałtyckiej jest firma Hochtief Polska. Oddział Budokor. Podczas budowy zatrudnionych było około 900 osób, w czasie prac wykończeniowych na budowie pracowało nawet do 1,9 tys. osób dziennie.

Architektura Galerii Bałtyckiej jest wyjątkowa. Podczas gdy w większości centrów pasaże handlowe są proste, zakończone zwykle dużymi sklepami na końcach alej, pasaże w Galerii Bałtyckiej układają się w trójkąt. U ich zbiegu znajdą się przestronne, jasne place. Aby umożliwić klientom lepszą orientację w centrum handlowym, architekci ECE wykorzystali charakterystyczne elementy dekoracyjne związane z wypoczynkiem nad morzem - wodą i plażą. W pasażu północnym wykorzystano motywy morskie związane z Bałtykiem - dominujące są niebieskie barwy. Motywy wodne na ścianach i meble w stylu marynistycznym dają wrażenie bliskości morza. Natomiast znajdujące się w południowej części galerii motywy piaszczystej plaży dopełniają morski wystrój. Ciepłe i jasne kolory, a także duże obrazy tworzą radosny, wakacyjny nastrój. Także place, w których łączą się pasaże handlowe, są zaprojektowane ze smakiem. Na podłodze jednego z nich są motywy słoneczne, w innym mapa Bałtyku. Ten oryginalny wystrój wnętrz ma służyć przede wszystkim łatwej orientacji, a także kreować przestrzeń o niepowtarzalnym nastroju.

Z pomocą ogromnych świetlików pogodne i przyjazne wnętrza Galerii Bałtyckiej będą znakomicie doświetlone naturalnym światłem. Nad centralnym pasażem znajdzie się eliptyczna przeszklona kopuła o imponującej długości 56 m. Z górnych poziomów parkingu będzie się rozciągać wspaniały widok na znajdujące się w niewielkiej odległości morze.