Marek Belka do bankowców: A teraz powiem o was prawdę

06.02.2015, 07:05; Aktualizacja: 06.02.2015, 10:22
Marek Belka

Marek Belkaźródło: Newspix

To nieprawda, że banki są tylko przedsiębiorstwami komercyjnymi, odpowiadają tylko przed akcjonariuszami i mają tylko efektywnie funkcjonować i przynosić im dywidendę. Od czasu, gdy wprowadzono na świecie system publicznego ubezpieczenia depozytów, staliście się częścią państwa. I macie nie tylko prawa, ale też bardzo poważne obowiązki

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (28)

  • b(2015-02-06 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    temat, jak temat, pewnie kasę niezłą nabili choc moze krytyka słuszna, a w narodzie postępując ubóstwo, oferty banków dla w zasadzie zagarniajacych bogaczy lub żadnej konkretnej oferty , bo nie ma na spłaty a nie chcą umorzyć od razu jak zus wielu lub państwo pomóc, by każdy sobie domek wystawił i działkę chociaż , zamiast mieszkać w "slumsach' , ale oczywiście nie !!!,

    Odpowiedz
  • Wojciech(2015-02-06 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Bankierzy z pełną świadomością przejęli kontrolę nad finansami państw i ostatecznie w świecie. Znakomitym przykładami tych procesów jest przejęcie kontroli w Anglii przez Rothschildów po słynnej bitwie pod Waterloo w 1815r. oraz przejęcie druku dolarów przez komercyjne banki w USA w 1913r. poprzez utworzenie FED. Opis zjawisk na rynku finansowym przez prof. Belkę jest bardzo trafny, ale nie po to zdobywa się władzę, aby dobrze ludziom czynić. Tak powinno być Panie Profesorze, ale tak nie jest. Niech dowodem mojej interpretacji po co są finanse będzie słynny cytat bankiera Mayera Rothschilda "Dopóki jestem w stanie kontrolować emisję pieniądza w danym kraju, nie dbam o to, kto w nim stanowi prawo". Potwierdzeniem tych słów w pewnym sensie jest wczorajszy artykuł prof. Leokadii Oręziak o TTIP: "Umowa o pomiędzy UE i USA będzie korzystna tylko dla wielkich korporacji". Dla mnie nie ulega wątpliwości Panie Profesorze, że jest dokładnie odwrotnie, to państwa stały się częścią rynku finansowego.

    Odpowiedz
  • ewer(2015-02-06 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    Wuj,dupa i kamieni kupa w teoretycznym państwie.Ludzie ,jak on śmie być prezesem i publicznie sie wypowiadać ?

    Odpowiedz
  • ewer(2015-02-06 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jak okradali frankowców jadł ośmiorniczki

    Odpowiedz
  • widok z Wa-wy(2015-02-06 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    porozmawiać warto, ale jeżeli nie wystąpi wymuszenie w postaci działań KNF mocno wspieranego politycznie plus akcje protestacyjne klientów, którzy deponują swoje oszczędności w bankach umoczonych w opcje walutowe, poliso-lokaty, kredyty czyli zachowujących się nie etycznie, czym narażają ich depozyty oszczędnościowe na ich stratę, bo może się okazać, że banki umoczone w kredyty frankowe przy wzroście franka do 5 zł co jest możliwe patrząc na politykę zadłużania Polski, patrząc na politykę najniższej ceny, która oprócz uczenia oszukiwania i robienia bylejak wymusza na przedsiębiorcach, aby korzystali z rajów podatkowych, wymusza szukania rozwiązań, aby jak najmniej odprowadzać do budżetu i do ZUS poprzez różnego rodzaju umowy, samozatrudnienia itp. aby na rynku można było zaoferować niższą cenę niż oferuje konkurencje to nasze debaty skończą się tylko na debatach, a bankowiec nadal będzie nowoczesnym Robin Hoodem, który ma wykorzystywać naiwność klientów, asymetrie w wiedzy i ich doić, aby mógł wykazać się przed akcjonariuszami którymi nie są klienci trzymający swoje nieduże depozyty oszczędnościowe. Trzeba sobie twardo powiedzieć, że jest to gra i jeżeli klienci trzymający swoje oszczędności w bankach i KNF będą siedzieć spolegliwie to może dojść, że albo klienci utracą swoje oszczędności bo bank zbankrutuje jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych albo politycy nas jeszcze bardziej zadłużą aby ratować banki, aby nie potraciły depozytów oszczędnościowych. Bank obawia się tylko tego, że klienci wycofają swoje depozyty oszczędnościowe gdyż wtedy akcje banku lecą na dół i tracą akcjonariusze banku i prezes szybko przestaje być prezesem

    Odpowiedz
  • kto wam te "tytuły" wymyśla?(2015-02-06 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    koledzy z ul.czerskiej? A może centrala w Brukseli?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2015-02-06 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    wystarczy że doradzał Sienkiewiczowi, zdewaluował miano profesora

    Odpowiedz
  • donvito1981(2015-02-06 09:06) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że zadaniem regulatorów jest uniknięcie (przynajmniej u nas w Polsce) sytuacji, w której podmiot gospodarczy urasta do rangi "za duży by upaść". Na zachodzie już się tego nie odkręci, ale naszą gospodarkę można jeszcze przed tym uratować, choć patrząc na aktualną słabiutką klasę polityczną (i silne lobby bankowe - co widać na tematach frankowiczów, odwróconych hipotek itp.), nadzieje na to są nikłe.

    Odpowiedz
  • kowalski(2015-02-06 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    ok a fundusze idea przemianowane ia Inventum , co z nimi dlaczego, czy były tylko źle zarzadzane ??kiedy nastapi wypłata po nich resztówki przez ING bank

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2015-02-06 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    do -7: czytelnik- PRAWDĘ POWIEDZIAŁ ! ! -„Polska nie może pozwolić, żeby kawał polskiego państwa, bo BGŻ to nie jest tylko kawał systemu finansowego, to kawał państwa, żeby po prostu poszedł w ręce jakiegoś, znów nie wiadomo, inwestora” – mówił na taśmach prawdy szef NBP Marek Belka.

    „Nie potrafimy wyrównać szeregu i wydobyć z siebie jako państwo wspólnego komunikatu w sprawie banku. [...]
    -W Polsce dwie trzecie banków jest we władaniu zagranicznym. To nie jest tak, że ja robię z tego jakiś problem typu PiS-owskiego, wiesz, suwerenność, srelność. [...]
    -Te mamusie banków polskich już są przecież sk...wione. To widać. Irlandczycy, vide Portugalczycy” – mówi prezes NBP.

    Odpowiedz
  • ABZ(2015-02-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    "Pierwszy sprawiedliwy". Żałosne... Jako prezes NBP powinien podjąć konkretne działania, i co i nic...
    Dlaczego banki działają ponad prawem, a ten (nie)rząd im to umożliwia?.
    - umowy kredytowe denominowane kursem franka stosowane przez banki zawierają sprzeczne z prawem zapisy. Niektóre z nich były kwestionowane już w 2008r. Pomimo to banki stosowały je nadal.
    - W jakim kraju bank (do niedawna instytucja zaufania publicznego) może działać ponad prawem?
    - Dlaczego instytucje które powinny egzekwować prawo tego nie czynią?
    - Jak nazwać rząd który dopuszcza do tego aby bezprawne działania banków spychały poza margines 2 mln. obywateli?.
    Ten rząd nic dla swoich obywateli nie zrobił i nie zrobi, o czym przekonamy się kolejny raz

    Odpowiedz
  • EWA(2015-02-06 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego GP zlikwidowała mój wpis o zagranicznych bankach? Wolność słowa dla francuskiego brukowca i nikogo poza nim?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-02-06 10:35) Zgłoś naruszenie 00

    Coś mi się wydaje , że ludzkim głosem Belka zaczął nadawać ; chociaż taki Oleksy , przed śmiercią , też się prewencyjnie nawrócił .
    I nawet za grzechy , jakoby , rzekomo żałował .

    Odpowiedz
  • tm(2015-02-06 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Belka chce przerzucić winę na banki, za nieudolność rządów ostatnich lat.
    To rząd i jego służby powinny być odpowiedzialne za państwo, a nie banki.

    Odpowiedz
  • jerry m(2015-02-06 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    " A teraz powiem o WAS prawdę" O NAS, O NAS , panie Belka. Pan jest prezesem banku. Jak tam te franki, wcześnie zakupione, po niższej cenie?

    Odpowiedz
  • misiek(2015-02-06 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    król jest nagi - już wszyscy widzą jaką rolę spełniają banki - dojarki do krów, Tak by wydoić z ludzi i przetransferować w obieg międzybankowego pieniądza.

    Odpowiedz
  • wojt(2015-02-06 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    Tego pan tu nie powinno być - to jest arogancja władzy! Marek Belka podczas knajpianego spotkania – przypomnę – omawiano scenariusz wykupywania obligacji skarbowych przez NBP. Nie po to, by pomóc finansom publicznym, ale po to, by pomóc Platformie utrzymać się przy władzy.
    Zgadzam się z Tyrmandem – „Patrzę na polski rynek i widzę korupcję polityczną, widzę klasę rządzącą, która chce zniszczyć wartość tylko po to, żeby przetrwać, mieć korzyści i zgromadzić majątki. Potrzebujemy ograniczenia kadencyjności – to jedyny sposób, żeby zapewnić uczciwość polityków”. Sektor bankowy, energetyczny i górniczy wiedzą, jak to jest, kiedy klasa rządząca okrada wszystkich Polaków.

    Odpowiedz
  • asd(2015-02-06 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    siłę bankom mogą dać lub mogą odebrać ci co deponują u nich oszczędności,
    więc może warto stworzyć ranking, które banki stosują dobre praktyki, które wspierają inwestycje w Polsce, które rozwijają nasz przemysł a które stosują triki, aby wydoić swoich klientów, które narażają na utratę depozyty oszczędnościowe bo przeholowały z dawaniem kredytów.

    Odpowiedz
  • korina(2015-02-06 15:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ufam ani za grosz bankom. Kiedy idę do banku i widzę, jak kłapią, aby mnie namówić na te ich "korzystne oferty", to aż mnie odrzuca. W tyle głowy cały czas mam myśli, że chcą mnie oszukać i położyć łapę na moich oszczędnościach.

    Odpowiedz
  • za mało(2015-02-06 19:02) Zgłoś naruszenie 00

    Za mało w mediach pokazuje się do czego prowadzi nagła możliwość kupowania mieszkań dzięki bankom gdy za bardzo obniżą kryteria kredytowe i do tego zaoferują kredyty w obcej walucie o niższym oprocentowaniu w sytuacji gdy międzynarodówka finansistów gra na umocnienie złotego, aby później przywrócić wartość złotego do stanu jaki ma względem liczących się walut i jak to prowadzi do skokowego podniesienia się cen za tzw. m2 mieszkania i za materiały budowlane, które wymagają brania jeszcze większych kredytów, co zwiększa atrakcyjność kredytów w obcej walucie, które mają niższe oprocentowanie od złotówkowego.

    Odpowiedz