Prefinansowanie stanowi ważny instrument wspomagający dla jednostek sektora finansów publicznych realizujących projekty współfinansowane środkami UE.

W najbliższych dniach minister rozwoju regionalnego podpisze z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę, na mocy której bank rozpocznie udzielanie oraz obsługę pożyczek na prefinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, będących beneficjantami Funduszu Spójności w obszarze środowiskowym. Podstawę prawną dla skorzystania z preferencyjnych pożyczek pomostowych, tzw. prefinansowania, daje rozporządzenie ministra finansów z 27 września 2006 r. w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności.
Mechanizm prefinansowania ma na celu zapewnienie środków finansowych niezbędnych do realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE. Dofinansowanie unijne przekazywane jest w drodze refundacji, czyli zwrotu części dokonanego wcześniej wydatku. Oznacza to, że jednostka realizująca projekt musi dysponować środkami na sfinansowanie działania, a dopiero później - po skontrolowaniu i zaakceptowaniu wniosku płatniczego - otrzymuje dofinansowanie. Z dotychczasowych doświadczeń banku wynika, że okres pomiędzy dokonaniem wydatku a otrzymaniem zwrotu to średnio ok. sześć miesięcy. Prefinansowanie właśnie ułatwia wskazanym w ustawie jednostkom (w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego) skorzystanie z dofinansowania środkami UE.
Zalety prefinansowania
  •  Uproszczona procedura ubiegania się o pożyczkę - prefinansowanie nie podlega procedurze przetargowej.
  •  Oprocentowanie pożyczki, określone zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów - 0,75 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych (stopa rentowności w III kwartale 2007 r. - 4,38 proc.).
  •  Udzielając pożyczki, bank nie bada zdolności kredytowej wnioskodawcy i nie wymaga żadnych zabezpieczeń.
  •  Za udzielenie pożyczki bank nie pobiera prowizji i beneficjent nie ponosi innych kosztów związanych z uzyskaniem pożyczki.
Zasady działania
  •  Beneficjent uprawniony do pożyczki otwiera w oddziale banku rachunek do obsługi projektu korzystającego z prefinansowania.
  •  Beneficjent składa w oddziale banku wniosek o prefinansowanie wraz z harmonogramem przekazywania transz pożyczki.
  •  Na podstawie przedłożonych dokumentów bank przygotowuje umowę pożyczki, która jest podpisywana przez klienta w oddziale banku.
  •  Warunkiem uruchomienia pożyczki jest podpisanie umowy przez przedstawicieli banku, przedstawienie w oddziale kopii umowy o dofinansowanie.
  •  Każdy pożyczkobiorca ma co miesiąc możliwość aktualizacji harmonogramu płatności ze środków pożyczki.
  •  Na podstawie przedstawionych harmonogramów bank, z miesięcznym wyprzedzeniem, składa w Ministerstwie Finansów zapotrzebowanie na środki dotyczące płatności z tytułu pożyczki.
  •  Płatności uruchamiane są w oddziałach, na podstawie dostarczonych przez beneficjenta faktur.
  •  Ze środków pożyczki na prefinansowanie bank nie dokonuje refundacji poniesionych wcześniej przez pożyczkobiorcę kosztów.
  •  Spłatę pożyczki stanowią środki UE, przekazane tytułem refundacji na rachunek pożyczki beneficjenta w BGK.
Prefinansowanie jest uznawane za efektywny mechanizm umożliwiający realizację projektów oraz zwiększający absorpcję środków Unii Europejskiej przez Polskę.
AGNIESZKA STÓJ
naczelnik wydziału funduszy unijnych departamentu wspierania rozwoju regionalnego BGK
Agnieszka Stój, naczelnik wydziału funduszy unijnych departamentu wspierania rozwoju regionalnego BGK / DGP