statystyki

Ceny są niższe niż rok temu. Ale to jeszcze nie deflacja

autor: Marek Chądzyński27.08.2014, 07:27; Aktualizacja: 27.08.2014, 10:09
Podwyżki cen przestały straszyć

Podwyżki cen przestały straszyćźródło: DGP

W lipcu roczny indeks cen zjechał poniżej zera i wyniósł -0,2 proc. To wydarzenie bez precedensu i budzi duże emocje. Ale czy jest się czego bać?

Podręcznikowa definicja deflacji brzmi: ogólny i długotrwały spadek cen. To zjawisko stosunkowo rzadkie, więc nie do końca oswojone. Jednak nie zawsze musi oznaczać katastrofę. Na przykład XIX-wieczna deflacja w szybko rozwijających się gospodarkach była skutkiem ubocznym rewolucji przemysłowej: wydajność pracy rosła, produkowano coraz więcej towarów, przez co rosła ich podaż, to z kolei przekładało się na spadek cen. Głównie dlatego, że za zwiększeniem ilości towaru na rynku nie nadążała emisja nowego pieniądza, m.in. przez powszechny wówczas standard złota (pieniądz musiał mieć wówczas pokrycie w złocie). Spadek cen nie zdusił jednak gospodarczego wzrostu.

Deflacja najgroźniejsza jest wtedy, gdy wynika z załamania popytu w gospodarce. Tak jak w latach 30. XX w., gdy Wielki Kryzys pozbawił pracy miliony Amerykanów, zmniejszając ich dochody i wpędzając Stany Zjednoczone w kilkuletni spadek cen rzędu 10 proc. rocznie.

Deflacja jest groźna? Złe skutki niskich cen

W ekonomicznych teoriach wskazuje się kilka potencjalnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą długotrwała deflacja. Wszystkie one w japońskim przykładzie skupiają się niczym w soczewce.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • olo(2014-08-27 16:39) Zgłoś naruszenie 00

    no coz, i tak oszczednosci miec warto, nie kombinuje na produktach gieldowych, oszczedzam z lokatami w Getin

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane