Bank, wymagając od kredytobiorcy pisemnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji, będzie najpierw informować klienta o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). Według projektowanych przepisów informacja na ten temat powinna być zamieszczona w treści oświadczenia.

Ma to się przyczynić do wzrostu świadomości klientów banków (zarówno konsumentów, jak również małych i średnich przedsiębiorców), a co za tym idzie zwiększyć poziom ochrony ich praw. Takie m.in. zmiany w prawie bankowym (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 ze zm.) chce wprowadzić PSL. Wczoraj Rada Ministrów pozytywnie odniosła się do tego pomysłu.
Diabeł jednak tkwi w szczegółach, które mogą doprowadzić do wątpliwości interpretacyjnych już na etapie postępowania o nadanie BTE klauzuli wykonalności. Zgodnie z proponowanym nowym brzmieniem art. 7862 kodeksu postępowania cywilnego sąd miałby badać, czy dłużnik został poinformowany o skutkach wystawienia tytułu. Rząd zwraca uwagę, że z projektowanych rozwiązań nie wynika, czy badanie sądu ma polegać na sprawdzeniu, czy dłużnik oświadczył, że został pouczony o skutkach wystawienia BTE, czy też na tym, że bank poinformował klienta o tych skutkach. Oprócz tego rząd proponuje wydłużenie terminu na wydanie przez sąd postanowienia o nadaniu bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Obecnie sąd ma na to trzy dni.
Za to nie do zaakceptowania – zdaniem Rady Ministrów – jest obligatoryjne zawieszenie postępowania egzekucyjnego, jeśli dłużnik wniósł o pozbawienie BTE klauzuli wykonalności w całości lub w części. Zawieszenie postępowania, niezależnie od jego zasadności czy też uprawdopodobnienia roszczeń dłużnika, mogłoby spowodować przewlekłość procesu windykacji wierzytelności bankowych.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy opiniowany przez rząd