Komitetu Ekspertów „Moneyval" zajmujący się zwalczaniem prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, apeluje o skuteczniejsze wykrywanie i karanie finansowych przestępców. Do Moneyval, który opublikował raport należą 33 państwa, wśród nich Polska.

Zdaniem ekspertów zapobieganie praniu brudnych pieniędzy jest nie tylko zagadnieniem kryminalnym, lecz ekonomicznym i dotyczącym bezpieczeństwa. Raport stwierdza, że pomimo widocznego postępu, państwa członkowskie muszą w sposób bardziej konsekwentny prowadzić śledztwa i karać przestępców. Konfiskaty nielegalnie zdobytych majątków i surowe kary, nie tylko odstraszają potencjalnych oszustów, ale zwiększają też zaufanie opinii społecznej do skuteczności państwa.

Jednym z największych problemów w walce z praniem brudnych pieniędzy, jest wskazanie ostatecznego właściciela firmy - stwierdza raport. Oszuści, poprzez skomplikowane operacje finansowe i utajnianie wzajemnych zależności zagranicznych spółek, ukrywają rzeczywistych inicjatorów przestępstwa. Komitet Moneyval wskazuje, aby pełną odpowiedzialność ponosiły firmy zarejestrowane w danym kraju. Ponadto, zdaniem ekspertów, większą aktywność w wychwytywaniu i karaniu przestępców powinny wykazać organy ścigania i prokuratura.