Zaproponowane w ub. tygodniu zmiany w systemie otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydają się być zasadniczo neutralne dla ratingu Polski, uważa Fitch Ratings. Według agencji, początkowy pozytywny wpływ na wskaźnik długu publicznego może zostać zbilansowany obniżeniem wolumenu aktywów związane z koniecznością wypłat emerytur w przyszłości.

"Polskie reformy emerytalne ogłoszone w ub. tygodniu wydają się zasadniczo neutralne dla ratingu suwerennego, zakładając, że władze dostosują limity długu publicznego, by uwzględnić wynikający z tych zmian spadek wskaźników zadłużenia" - głosi komunikat Fitch Ratings.

Agencja zwraca uwagę na "potencjalne wyzwania" związane z planowanymi zmianami w OFE w Trybunale Konstytucyjnym.

"Wpływ długoterminowy zależy od wielu czynników, w tym także od interakcji z poprzednimi reformami, takimi jak ustawa emerytalna z maja 2012 r. Nasza pełna ocena zmian w ustawodawstwie związanym z OFE będzie zależeć od ostatecznych, szczegółowych propozycji i przepisom towarzyszącym" - podkreślono w materiale.

Krytycy zaproponowanych zmian wskazują m.in. na to, że obecnie nie ma w polskim prawie przepisów pozwalających na umorzenie obligacji skarbowych. Jednak wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski uważa, że wprowadzenie takich przepisów w nowej ustawie nie będzie oznaczało, że prawo działa wstecz.

"Przekazanie 120 mld zł (37 mld USD) długu suwerennego znajdującego się w rękach OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i jego umorzenie zmniejszyłoby różnicę między deficytem sektora publicznego Polski i medianą kategorii ratingów 'A'. Wskaźnik długu do PKB mógłby spaść o 7-8 pkt proc. z ok. 53% wg metodologii krajowej na koniec 2012 r., a roczne deficyty - o blisko 1 pkt proc., w zależności od tego, ile osób wybierze dalsze przekazywanie składek emerytalnych do OFE, a ile - przeniesienie nowych składem do ZUS (rząd proponuje uczestnikom 3 miesiące na podjęcie decyzji" - czytamy w komunikacie.

Fitch podkreśla, że rząd zapowiedział już obniżenie progów ostrożnościowych w relacji długu do PKB (z 50% i 55%).

Według agencji, wpływ tych zmian na polski rynek obligacji skarbowych jest niepewny.

"OFE nie będą mogły kupować skarbowych papierów wartościowych, a wycofanie znaczącej części obligacji skarbowych może wpłynąć na głębokość rynku, choć nie uważamy, że miałoby to bezpośredni wpływ na zdolność Polski do finansowania swoich potrzeb, po części ze względu na niższe potrzeby pożyczkowe" - napisano w materiale.

Udział nierezydentów wśród posiadaczy obligacji skarbowych wzrósłby do 45% z 36%, ale nic nie wskazuje na to, by Polsce groziło znaczące ryzyko wycofania się kapitału, pomimo ostatniej zwiększonej zmienności rynków związanej z polityką Fed-u, konkluduje Fitch.

W sierpnia br. Fitch Ratings obniżył perspektywę długoterminowego ratingu podmiotu (IDR) Polski w walutach obcych oraz w walucie krajowej do stabilnej z pozytywnej i podtrzymał te ratingi na poziomie odpowiednio: A- i A.