Na koniec I półrocza 2013 roku w Polsce było 6.716 tys. stacji paliw, wobec 6.760 na koniec I kw. br. oraz 6.756 na koniec 2012 roku. PKN Orlen zwiększył liczbę posiadanych stacji o 8 obiektów do łącznie 1.775 stacji, a Lotos do 407 obiektów, podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

„W stosunku do wyniku z końca roku 2012 nieco obniżyła się liczba stacji paliw, na których kierowcy mogli zatankować paliwo do swoich samochodów. Szacuje się, iż było ich około 6,7 tys., z czego nieco poniżej 3 tys. obiektów stanowiły stacje niezależne" – czytamy w komunikacie.

Koncerny krajowe – umacniające swoja pozycję na rynku krajowym – oraz koncerny międzynarodowe, działające w Polsce, zyskiwały nowe obiekty do swoich sieci stosując formułę franczyzy lub budując nowe obiekty.

PKN Orlen zwiększył liczbę posiadanych stacji o 8 obiektów (łącznie posiadał 1 775 stacji) i utrzymał pozycję lidera rynku. Grupa Lotos kontynuowała program Optima zwiększając liczbę stacji pod tym brandem do 116 obiektów, przy łącznej liczbie stacji w sieci na poziomie 407 obiektów.

Łącznie o 1 obiekt powiększyły swoje sieci operujące na polskim rynku koncerny międzynarodowe, choć w tej grupie operatorów dokonywano wymiany stacji pozyskując nowe i rezygnując z części operatorów, z którymi współpracowano dotychczas.

Trwał też proces przejmowania stacji Neste przez koncern Shell, ale do końca czerwca wszystkie działające stacje fińskiej firmy operowały jeszcze pod własnym brandem. O jedną wzrosła liczba stacji należących do supermarketów i ogółem takich stacji działało 161.

Rynek stacji autostradowych, mimo iż staje się coraz ważniejszy dla operatorów, to jednak rozwija się wciąż w wolnym tempie. Od początku roku 2013 przybyły jedynie 2 obiekty, zwiększając możliwości tankowania na autostradach do 45 lokalizacji.