statystyki

Balcerowicz: To, co robią z emeryturami, to wywłaszczanie Polaków

25.03.2013, 13:58; Aktualizacja: 25.03.2013, 14:03
  • Wyślij
  • Drukuj
U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku - twierdzi Balcerowicz.

U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku - twierdzi Balcerowicz.źródło: Bloomberg

O powrocie do szybkich wzrostów w gospodarce możemy zapomnieć - mówi prof. Leszek Balcerowicz. Były minister finansów i były prezes NBP nie zostawia na rządzących suchej nitki: to, co robią z emeryturami, to wywłaszczanie Polaków.





Skoro były wicepremier, minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, tak ostro krytykuje obecny rząd, może powinien przyłączyć się do Platformy Oburzonych? Przecież często jest oburzony.

- "To naciągane porównanie. Przed dwoma laty, gdy ruch oburzonych był szczególnie aktywny, byłem w San Francisco. To było zgromadzenie ludzi z poglądami i żądaniami zupełnie do siebie nieprzystającymi. Jedni byli przeciwko kapitalizmowi, a drudzy byli jak najbardziej za kapitalizmem. Mam wrażenie, że w ruchu inspirowanym przez Piotra Dudę, mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem" - mówi Balcerowicz. - "Nie zamierzam do nikogo się przyłączać. W 2007 założyłem Fundację FOR, która ma jednolity kierunek i ważną misję umacniania wolności i praworządności w Polsce."

Zdaniem profesora, główny problem Polski leży dziś nie w tym, jaki wzrost gospodarczy zanotujemy w tym, czy w przyszłym roku. Największego zagrożenia upatruje w sytuacji, kiedy już nigdy nie wrócimy na ścieżkę szybkiego rozwoju.
- "Mamy do czynienia z trzema negatywnymi tendencjami. W związku ze starzeniem się Polaków zatrudnienie będzie spadać. Do tego mamy bardzo niską stopę inwestycji prywatnych, co wiąże się z bardzo niską stopą oszczędności. I trzeci czynnik - wolniej rośnie efektywność polskiej gospodarki" - wyjaśnia Leszek Balcerowicz.

Receptą profesora ma być obniżenie pensji, aby młodzi ludzie byli chętniej zatrudniani: "Skoro grozi nam stały spadek liczby zatrudnionych, to trzeba obniżyć płacę minimalną po to, by młodzi ludzie nie trafiali na barierę zatrudnienia". Należy również zmieniać system kształcenia, aby absolwenci trafiali w zapotrzebowanie rynku.

- "Przy premierze jest Rada Gospodarcza. Moi współpracownicy sprawdzali, czy kiedykolwiek zajmowała się groźbą trwałego spowolnienia polskiej gospodarki. Nie znaleźliśmy żadnego opracowania" - wytyka rządzącym bezczynność.
Nie zostawia również suchej nitki za zmiany w systemie emerytalnym. Rząd prawdopodobnie nie poprzestanie na zmniejszeniu składki odprowadzanej do OFE. Do mediów przebijają się informacje o wydłużeniu okresu przed emeryturą, kiedy to nasze składki będą odprowadzane tylko do ZUS.

- "To byłoby po prostu wywłaszczenie. Nazywajmy te działania po imieniu. U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku. To jak ta sprawa się potoczy, będzie sprawdzianem jakim jesteśmy społeczeństwem obywatelskim" - mówi były szef NBP.Odnosi się również do obietnicy, że w przyszłości rząd znów podniesie składki do OFE kosztem ZUS-u. - "Trzeba wymagać od polityków, by dotrzymywali słowa. Nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad tym, że mówią jedno, a co innego robią. Prywatnie takich ludzi byśmy zanadto nie szanowali."

Komentuje również sytuację na Cyprze. Bez sentymentu: "Na Cyprze przez złą politykę gospodarczą doszło do sytuacji, w której istnieją same złe rozwiązania albo nierealne. Nierealnym rozwiązaniem byłoby to, gdyby Cypr sam nie włożył nic w ratowanie samego siebie, a robił to głównie na koszt podatników w innych europejskich krajach. W takich sytuacjach nie ma bezbolesnych rozwiązań. Jest taka piosenka Ryszarda Rynkowskiego o tym, że za błędy na górze płacą ci na dole. Jednak ci na dole popełniają błędy popierając tych, co na górze forsują złe rozwiązania. Cypryjczycy muszą zapłacić za swoje polityczne wybory. Tak samo jest w Grecji, Portugalii i Hiszpanii. To ludzie wybierali tych, którzy doprowadzili ich kraje do coraz większych wydatków socjalnych, zadłużania się, co często kończy się krachem."




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Media
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 46

  • 1: maryla z IP: 217.153.26.* (2013-03-25 14:21)

    I w Polasce

  • 2: Bełkot "prof." L.B. z IP: 91.233.199.* (2013-03-25 14:37)

    1."Obniżyć płacę minimalną" - i nie dodał "prof." pod most i na szczaw, ale gdzie zimą??? /przyjmie ich do siebie??? - żeby żyć trzeba gdzieś mieszkać i jeść, to kosztuje, więcej niż obecna płaca minimalna "PROFESORZE"/.
    2.Wymyślił potworka /OFE/ i nie umie powiedzieć - PRZEPRASZAM POPEŁNIŁEM BŁĄD. TO SYNEKURA DLA GRUPKI LUDZI, RESZTA /przyszły emeryt i skarb państwa ponoszą ok 10% straty rocznie panie "PROFESORZE" - policzy to dziecko z podstawówki/.
    TEN CZŁOWIEK ŻYJE W INNYM ŚWIECIE!!!

  • 3: Inspektor Pracy z IP: 85.202.223.* (2013-03-25 14:38)

    " Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- \
    \
    -- pracodawcom już często wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co rząd Donalda Tuska zamierza z Nimi zrobić - ??? zamierza uruchomić krematoria?

    --I wiedząc o takim orzeczeniu Rząd Donalda Tuska zmienił ustawę o emeryturach pomostowych D U z 2008 r. Nr 237 poz. 1656 dla osób długoletnio zatrudnionych w szkodliwych warunkach pracy bez względu na to ile w latach 80,90,2000 ludzie Ci mieli przepracowane dni i nadgodzin ponad ustawowych !! w tych warunkach pracy -bez względu na Ich aktualny stan zdrowia .

    Donald Tusk musiał sie POdczas Pobytu w obozie w Oświęcimiu konsultować z "dr"Mengele aby tak spracowanych i wyeksploatowanych ludzi tak oszukać. Co Oni maja teraz ze sobą zrobić -czy zamierza dla Nich otworzyć na nowo krematoria>
    -radzi żeby skarżyć pracodawców za złe warunki pracy ,za lata 80,90,2000 -dobrze jednak wie ,że pracownicze roszczenia ulegają przedawnieniu po 3 latach (po 10 latach -przedawnienie deliktowe) i stąd była poprzednia ustawa !!

    Równocześnie ten sam POlityczny złodziej okradając tak zatrudnionych -okradając Ich wstecznie - a więc PO fakcie świadczenia przez Nich pracy ma czelność całemu społeczeństwu na odmianę wciskać ,że POlicji i wojsku nie można zmienić ustawy emerytalnej gdyż nie zmienia się reguł POdczas gry !!
    ...Donald stojąc przed kamerami TV oświadczył POdpuszczajęc większość społeczeństwa przeciwko mniejszości pracującej dotychczasowo w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ,że "ludzie CI do ZUS-u nigdy nie płacili dodatkowych składek na swój przywilej emerytalny i należy Im go odebrać!"
    ... po czym rozpoczął wyprzedaż Ich zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków osiąganych przez BUDŻET PAŃSTWA właśnie z pracy tych ludzi w miejsce odprowadzanych składek !

    Szukajcie w Internecie gdzie i ile pracował Tusk zanim dostał się do SEJMU.
    Dzieci mają więcej wakacji niż On miał stażu pracy !

  • 4: Inspektor Pracy z IP: 85.202.223.* (2013-03-25 14:39)

    Donald Tusk doprowadził do zupełnego absurdu prawnego...
    Obecnie Minister Fedak jako kobieta ( w wieku60 lat) odejdzie wcześniej na emeryturę (choć prace o prawdziwych warunkach szkodliwych i niebezpiecznych zna tylko z Internetu) ,--niż ludzie którzy od lat 80 są zatrudnieni na stanowiskach remontowych i eksploatacyjnych przy blokach energetycznych w warunkach dotychczasowo uznawanych za szkodliwe i niebezpieczne i dodatkowo pracowali jak jeszcze raz podkreślam w przeszłości nawet około 1000 dni czyli 5lat roboczych!!!-w czasie ponadustawowym bez dni zamiennie wolnych.
    Obecnie też wg nowej Ustawy firmy nawet nie chcą płacić składek na emerytury pomostowe wg obecnego brzmienia !!
    NOWA USTAWA o emeryturach pomostowych pomija wiele stanowisk pracy krzywdząc naprawdę zatrudnionych obecnie i w przeszłości w szkodliwych warunkach pracy.

  • 5: Moja recepta z IP: 85.202.223.* (2013-03-25 14:50)

    Postawić Balcerowicza razem Tuskiem POdścianą i POtraktować obu jak Słońce Karpat.

    Człowiek który okradł setki tysięcy obywateli z oszczędności na mieszkanie , na leczenie itp ,który bierze za nic gażę na którą nigdy nie zapracował ,który wypowiada się że jak Ktoś nie ma pracy to powinien pracować za pensje niewolnika a ON wielki Balcerowicz będzie inkasował kasę za NFI które stworzył i które roztrwoniły majątek młodych ..slowem ten szubrawiec któremu stryczek to mało ,któremu wiekszość polaków zrobilo by dziurkę się smie wypowiadać w czym kolwiek . On powinien w kamieniołomach dupać jako pierwszy tragarz .
    A kysz może Ci ktoś jeszcze kuku zdąży zrobić - !

  • 6: Emeryt z IP: 89.69.4.* (2013-03-25 15:05)

    Balcerowicz broni OFE, bo prawdopodobnie sam je zakładał, brał dużą kasę,za nic nie odpowiadał. Ludzie z OFE dostali emerytury wartości kilkadziesiąt złotych. Ot cały Balcerowicz z tą rządzącą zgrają nieuków.

  • 7: emeryt z IP: 178.212.166.* (2013-03-25 15:47)

    No i jak tu reformować !! Może nie starczyć na Aktimelki !!

    Ale arcybiskup Sławoj Leszek Głódź raczej nauk tych i wezwań nie brał sobie do serca. Metropolita gdański znany jest z zamiłowania do przepychu. A to sporo kosztuje. Ale znany hierarcha z Wybrzeża nie może narzekać na brak pieniędzy. Jako arcybiskup pobiera kościelną pensję w wysokości ok. 4,5 tys zł miesięcznie. Do tego pobiera aż 10 tys zł miesięcznie tzw. mundurowej emerytury. A to dlatego, że piastował funkcję biskupa polowego wojska polskiego, gdzie miał stopień generała.
    Ale to nie wszystko. Bo gdy Sławoj Leszek Głódź odchodził z funkcji biskupa polowego, otrzymał odprawę w wysokości 360 procent kwoty ostatnich zarobków, dodatkowe uposażenie roczne, gratyfikację urlopową czy ekwiwalent za niewykorzystane przejazdy. Razem odprawa ta wyniosła 250 tys. zł!

  • 8: Leon Zawodowiec z IP: 178.37.46.* (2013-03-25 16:25)

    Już po pana idę panie Balcerowicz :)

  • 9: afaf z IP: 194.29.137.* (2013-03-25 16:39)

    Jak ten człowiek może mówić o wzroście gospodarczym???
    Przecież jak ostatni raz był min.finansów to sprowadził Polską gospodarkę z 7% wzrostu PKB do niewiele powyżej 0.Jak długo jeszcze ten gość będzie zgrywał autorytet.Przecież on nawet profesora nie ma!!!To świadczy o jego uznaniu w środowisku:D.Tak apropo jego ostatniej ksiązki kopiować i wklejać to nawet gimnazjaliści potrafią,

  • 10: Płace w Polsce muszą szybko ROSNĄĆ. z IP: 89.71.37.* (2013-03-25 17:00)

    Jeżeli srednia placa szybko nie zbliży się do poziomu średniej unijnej to Polacy jako narod wymrą (reszta wyemigruje).

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie