statystyki

Balcerowicz: To, co robią z emeryturami, to wywłaszczanie Polaków

25.03.2013, 13:58; Aktualizacja: 25.03.2013, 14:03
 • Wyślij
 • Drukuj
U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku - twierdzi Balcerowicz.

U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku - twierdzi Balcerowicz.źródło: Bloomberg

O powrocie do szybkich wzrostów w gospodarce możemy zapomnieć - mówi prof. Leszek Balcerowicz. Były minister finansów i były prezes NBP nie zostawia na rządzących suchej nitki: to, co robią z emeryturami, to wywłaszczanie Polaków.

reklamareklama


Skoro były wicepremier, minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, tak ostro krytykuje obecny rząd, może powinien przyłączyć się do Platformy Oburzonych? Przecież często jest oburzony.

- "To naciągane porównanie. Przed dwoma laty, gdy ruch oburzonych był szczególnie aktywny, byłem w San Francisco. To było zgromadzenie ludzi z poglądami i żądaniami zupełnie do siebie nieprzystającymi. Jedni byli przeciwko kapitalizmowi, a drudzy byli jak najbardziej za kapitalizmem. Mam wrażenie, że w ruchu inspirowanym przez Piotra Dudę, mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem" - mówi Balcerowicz. - "Nie zamierzam do nikogo się przyłączać. W 2007 założyłem Fundację FOR, która ma jednolity kierunek i ważną misję umacniania wolności i praworządności w Polsce."

Zdaniem profesora, główny problem Polski leży dziś nie w tym, jaki wzrost gospodarczy zanotujemy w tym, czy w przyszłym roku. Największego zagrożenia upatruje w sytuacji, kiedy już nigdy nie wrócimy na ścieżkę szybkiego rozwoju.
- "Mamy do czynienia z trzema negatywnymi tendencjami. W związku ze starzeniem się Polaków zatrudnienie będzie spadać. Do tego mamy bardzo niską stopę inwestycji prywatnych, co wiąże się z bardzo niską stopą oszczędności. I trzeci czynnik - wolniej rośnie efektywność polskiej gospodarki" - wyjaśnia Leszek Balcerowicz.

Receptą profesora ma być obniżenie pensji, aby młodzi ludzie byli chętniej zatrudniani: "Skoro grozi nam stały spadek liczby zatrudnionych, to trzeba obniżyć płacę minimalną po to, by młodzi ludzie nie trafiali na barierę zatrudnienia". Należy również zmieniać system kształcenia, aby absolwenci trafiali w zapotrzebowanie rynku.

- "Przy premierze jest Rada Gospodarcza. Moi współpracownicy sprawdzali, czy kiedykolwiek zajmowała się groźbą trwałego spowolnienia polskiej gospodarki. Nie znaleźliśmy żadnego opracowania" - wytyka rządzącym bezczynność.
Nie zostawia również suchej nitki za zmiany w systemie emerytalnym. Rząd prawdopodobnie nie poprzestanie na zmniejszeniu składki odprowadzanej do OFE. Do mediów przebijają się informacje o wydłużeniu okresu przed emeryturą, kiedy to nasze składki będą odprowadzane tylko do ZUS.

- "To byłoby po prostu wywłaszczenie. Nazywajmy te działania po imieniu. U nas, na umownej zielonej wyspie, najpierw zrobiono jeden skok na OFE, a teraz są sygnały o przygotowywaniu kolejnego skoku. To jak ta sprawa się potoczy, będzie sprawdzianem jakim jesteśmy społeczeństwem obywatelskim" - mówi były szef NBP.Odnosi się również do obietnicy, że w przyszłości rząd znów podniesie składki do OFE kosztem ZUS-u. - "Trzeba wymagać od polityków, by dotrzymywali słowa. Nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad tym, że mówią jedno, a co innego robią. Prywatnie takich ludzi byśmy zanadto nie szanowali."

Komentuje również sytuację na Cyprze. Bez sentymentu: "Na Cyprze przez złą politykę gospodarczą doszło do sytuacji, w której istnieją same złe rozwiązania albo nierealne. Nierealnym rozwiązaniem byłoby to, gdyby Cypr sam nie włożył nic w ratowanie samego siebie, a robił to głównie na koszt podatników w innych europejskich krajach. W takich sytuacjach nie ma bezbolesnych rozwiązań. Jest taka piosenka Ryszarda Rynkowskiego o tym, że za błędy na górze płacą ci na dole. Jednak ci na dole popełniają błędy popierając tych, co na górze forsują złe rozwiązania. Cypryjczycy muszą zapłacić za swoje polityczne wybory. Tak samo jest w Grecji, Portugalii i Hiszpanii. To ludzie wybierali tych, którzy doprowadzili ich kraje do coraz większych wydatków socjalnych, zadłużania się, co często kończy się krachem."


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Media

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 46

 • 1: wprowadzając OFE,to ja wiedziałem że to jest ... z IP: 46.182.103.* (2013-04-12 15:23)

  przekręt --winni tego projektu powinni być postawieni przed Sądem...

 • 2: JAKUB z IP: 89.76.82.* (2013-04-08 22:08)

  Był członkiem PZPR od 1969. W latach 1978–1980 kierował zespołem doradców-ekonomistów przy premierze PRL, który opracował raport o stanie państwa prognozujący szybki upadek polityki ekonomicznej Edwarda Gierka oraz stwierdził konieczność urynkowienia i zmian strukturalnych w przemyśle[2]. Po powstaniu „Solidarności” został członkiem rady ekspertów ekonomicznych związku, w ramach której opracował projekt łagodnego przejścia z gospodarki planowej do gospodarki pół-wolnorynkowej opartej na samorządach pracowniczych. Po wprowadzeniu w 1981 stanu wojennego wystąpił z PZPR.

 • 3: JAKUB z IP: 89.76.82.* (2013-04-08 22:01)

  TO CO PAN I PAŃSCY KOLEDZY ZROBILI Z POLSKĄ TO JAK MOŻNA NAZWAĆ.POLSKA TO EKONOMICZNY I PRZEMYSŁOWY BANKRUT TE PAŃSKIE BAJKI O GOSPODARCE WOLNO RYNKOWEJ POLACY WIERZYLI 20 LAT TEMU GDY PAN OBIECYWAŁ ŻE ZA 20 LAT POLSKA DOGONI NAJBIEDNIEJSZE KRAJE UNII.CZYNNIE PAN UCZESTNICZYŁ W RZĄDZENIU POLSKĄ I CO DOBREGO PAN ZROBIŁ? BYŁ PAN WICEPREMIEREM.PAŃSCY KOLEDZY Z UNII WOLNOŚCI SĄ DORADCAMI PANA PREZYDENTA

 • 4: JAKUB z IP: 89.76.82.* (2013-04-08 21:48)

  PANIE PROFESORZE CZY PAN NIE ZDAWAŁ SOBIE SPRAWY Z TEGO ŻE OFE TO UTOPIJNY POMYSŁ W PANA WYKONANIU W TO NIE WIERZĘ.PO WYPROWADZENIU TEGO PAŃSKIEGO OFE KAŻDY PRACUJĄCY POLAK MUSIAŁ BY ODKŁADAĆ DLA SIEBIE NA EMERYTURĘ ALE JESZCZE ŁOŻYĆ NA EMERYTURY OBECNYCH EMERYTÓW. BYŁ TO GWOŹDŹ DO TRUMNY POLSKIEGO ZADŁUŻENIA.NAWOŁYWAŁ PAN DO REFORM.JEDYNYM CELEM TYCH REFORM TO BYŁO WYDŁUŻENIE PRACY DO 67 LAT

 • 5: KTO-mu dał profesora???? z IP: 78.154.74.* (2013-04-08 12:40)

  to jeden z kliki...szkoda pisania.

 • 6: x z IP: 88.220.108.* (2013-03-31 08:51)

  Z OFE wyparowało w ciągu miesiąca prawie 5 mld

 • 7: x z IP: 88.220.108.* (2013-03-30 09:11)

  Zapomniał wół jak cielęciem był i ma teraz wszystkich Polaków za idiotów myśli że potracili pamięć niestety nie wszystcy Polacy mają amnezję i pamiętają jakie reformy robił i co obiecał bo w ty wymyślaniu oszustw już sam się gubi i nie pamięta ale ludzie pamiętają

 • 8: o szoł om z IP: 88.156.212.* (2013-03-28 01:47)

  Profesor ma krótką pamięć. Zapomniało mu się jak to On wywłaszczał nie tylko emerytów ale wszystkich oszczędzających!

 • 9: Leszek B. z IP: 87.207.58.* (2013-03-27 14:36)

  Ja prof dr hab mgr Leszek B. twierdzę że te moje gówieńka przed nazwiskiem świadczą , że zawsze mam rację.

 • 10: g z IP: 83.238.13.* (2013-03-26 13:55)

  Było trzeba działać jak byłeś u większego koryta, zamiast teraz pierdzielić byle zamydlić oczy głupiemu motłochowi i ugrać na tym własny zysk.

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama