Sejmowa komisja finansów publicznych zaproponowała w czwartek szereg poprawek, głównie legislacyjnych, do projektu nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Projekt ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo wkładów deponowanych w SKOK-ach.

Przed przystąpieniem do omawiania projektu i głosowania poprawek komisja wysłuchała sprawozdania nadzwyczajnej podkomisji, która wcześniej pracowała nad projektem. Jej przewodniczący Paweł Arndt (PO) podkreślił, że to regulacja skomplikowana. "Świadczy o tym ilość zgłaszanych poprawek (...), poprawki były zgłaszane na tony, a nie na sztuki" - mówił.

Dodał, że "projekt dotyczy nie tylko ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK-ach), ale też zmienia zapisy w szeregu innych ustaw". "Np. w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w ustawie o Narodowym Banku Polskim, o podatku dochodowym od osób prawnych, o rachunkowości, zmienia ustawę Prawo upadłościowe" - wymieniał poseł.

Zaznaczył, że prace podkomisji pokazały także, że projekt nowelizacji ustawy jest dość kontrowersyjny. Arndt wyjaśnił, że najwięcej dyskusji wywołały sprawy dotyczące m.in. wprowadzenia przepisów regulujących zasady przejęcia, likwidacji i upadłości SKOK-ów oraz te związane z kwestiami łączenia się kas.

Poinformował też, że dyskutowane było także wprowadzenie w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zasad tworzenia i funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania pieniędzy zgromadzonych w SKOK-ach, a także regulacje związane z wprowadzeniem skutecznego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego nad SKOK-ami.

Kontrowersje podczas prac podkomisji wywołały także przepisy ws. postępowania naprawczego i zarządu komisarycznego w SKOK-ach i Kasie Krajowej.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisja finansów zaproponowała głównie poprawki zgłoszone przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Związane one były często z koniecznością doprecyzowania przepisów, ujednolicenia ich, a także dostosowania do regulacji zawartych w innych ustawach.

Komisja opowiedziała się za poprawką Jakuba Szulca z PO. "Ta poprawka ma na celu umożliwienie rozszerzenia katalogu potencjalnych inwestycji kas z funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego" - tłumaczył poseł.

Odrzucono natomiast szereg poprawek posła Jerzego Szmita z PiS. Nie przeszła poprawka, która miała umożliwić Kasom Krajowym zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów odsetek wypłacanych przez nie SKOK-om. Chodzi o odsetki od środków lokowanych przez SKOK-i w Kasie Krajowej. Szmit wskazał, że zgodnie z jedną z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy odsetek tych nie można wliczać w koszty.

Według Ministerstwa Finansów interpretację tę można zmienić, natomiast nie należy wprowadzać zmian w projekcie, gdyż miałyby one daleko idące konsekwencje - także dla banków.

Uznania komisji nie znalazła także inna poprawka Szmita, która miała umożliwić Kasie Krajowej wydawanie kart płatniczych dla członków kas. "Taka poprawka usankcjonowałaby to, co od kilku lat funkcjonuje dobrze" - mówił Szmit. Zaznaczył, że KK wydała dla członków kas już ponad 500 tys. kart.

Zmianie sprzeciwiła się jednak Komisja Nadzoru Finansowego, która uważa, że Kasa Krajowa będzie wydawać karty na podstawie innych przepisów, które już są w projekcie. Przyjęcie poprawki prowadziłoby - zdaniem KNF - do powstania wątpliwości interpretacyjnych.

Komisja nie zakończyła w czwartek prac nad projektem. Będą one kontynuowane na kolejnym posiedzeniu komisji.

Projekt przygotowany przez posłów PO ma - zdaniem jego autorów - zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Rozszerza także kompetencje KNF wobec SKOK-ów oraz umożliwia także bankom przejmowanie kas, które popadłyby w kłopoty finansowe.