Najwięcej ofert stanowią niewielkie obiekty z 30-40 pokojami należące do indywidualnych właścicieli - informuje "Rzeczpospolita".

Na polskim rynku na sprzedaż wystawionych jest dziś ok. 300 obiektów hotelowych. Nie tylko samych hoteli - także pensjonatów i różnych ośrodków, które nawet nie są skategoryzowane.

"Część zdeterminowanych właścicieli chce się ich pozbyć po cenach równych zainwestowanym sumom, a gdy ponoszą duże straty, nawet poniżej kosztów inwestycji" - twierdzi Andrzej Szafrański, analityk branży hotelarskiej.

W najbliższych miesiącach na rynek wtórny może trafić nawet do ponad 100 obiektów noclegowych, które są własnością spółek z udziałem Skarbu Państwa. Ujawnił je audyt w grupach kapitałowych, mający wyszukać spółki zależne o profilu niezwiązanym z podstawową działalnością.

Pojedyncze hotele należące do powiązanych ze Skarbem Państwa spółek już od pewnego czasu wystawione są na sprzedaż. Według Szafrańskiego nabywców raczej nie znajdują.

Niezależni hotelarze szukają wsparcia sieci hotelowych, jednak i tu dla wielu barierą okazują się koszty dostosowania obiektów do wymagań poszczególnych marek.