Przywódcy państw eurolandu we współnej deklaracji pochwalili postępy poczynione przez Grecję - jej rząd oraz grecki naród, by przywrócić program reform na dobrą drogę.

"Przyjmujemy z zadowoleniem determinację greckiego rządu, by zrealizować swe zobowiązania i nadzwyczajne wysiłki poczynione przez Greków" - brzmi deklaracja przyjęta w nocy z czwartku na piątek przez przywódców 17 państw eurolandu.

"Oczekujemy, że Grecja będzie kontynuować reformy budżetowe i strukturalne i zachęcamy do tych wysiłków, by zapewnić wdrożenie programu (reform). To konieczne, by przywrócić konkurencyjność sektora prywatnego, prywatne inwestycje i skuteczny sektor publiczny. Te warunki pozwolą Grecji osiągnąć ponownie wzrost i zapewnić swą przyszłość w strefie euro" - dodaje deklaracja.

Dokument nie odpowiada na pytanie, czy Grecja dostanie dodatkowy czas, o jaki jej rząd występuje, na osiągnięcie celów fiskalnych. Przywódcy informują, że to eurogrupa przeanalizuje teraz wyniki raportu tzw. trojki, czyli przedstawicieli kredytodawców Grecji z Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i "podejmie konieczne decyzje".

Eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (tzw. trojka) zakończyli w środę misję w Grecji. Od ich oceny greckiej gospodarki zależy wypłata kolejnej transzy pomocy dla Aten w wysokości 31,5 mld euro. Bez tego finansowego zastrzyku pogrążonej w kryzysie Grecji grozi pod koniec listopada bankructwo.

By ograniczyć zadłużenie, Grecja powinna zmniejszyć wydatki budżetowe o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Władze w Atenach domagają się więcej czasu (dwóch lat) na realizację zobowiązań, uzgodnionych w programie ratunkowym, jednak przesunięcie uzgodnionego terminu związane byłoby z dodatkowymi kosztami.