Tuż przed godz. 14 akcje banku potaniały 1,7 proc. do 228 zł za jeden walor, czyli najwięcej od zamknięcia z 23 maja. Przed godz. 17-tą nastąpiła lekka poprawa. Akcje traciły już tylko 1,08 proc. do kwoty 229,5 zł. BZ WBK ma połączyć się z Kredyt Bankiem, którego Santander kupił w tym roku od belgijskiej grupy KBC.

Fitch obniżył rating Banku Zachodniego do poziomu BBB z kategorii A- po wcześniejszej degradacji banku-matki oraz argumentując to „oceną profilu kredytowego podmiotu, który ma się wyłonić z planowanej fuzji” z Kredyt Bankiem – relacjonuje agencja Bloomberg.

Santander, który jest największym bankiem Hiszpanii, planuje ekspansję w Polsce w celu zdywersyfikowania swoich zysków, które runęły w dół za Pirenejami po krachu na hiszpańskim rynku nieruchomości. Zysk banku za pierwszy kwartał spadł o 24 proc. do 1,6 mld euro z powodu złych pożyczek na rodzimym rynku oraz w Brazylii I Wielkiej Brytanii.

Fitch potwierdził natomiast rating Kredyt Banku w kategorii BBB. Komisja Nadzoru Finansowego wydała oświadczenie, w którym podkreśla, ze jest „zaskoczona” decyzją agencji Fitch, gdyż Bank Zachodni ma „wysokie i stabilne zyski” i jest „dobrze dokapitalizowany”.