"Polska wódka" to napój alkoholowy produkowany ze zbóż lub ziemniaków uprawianych na terenie naszego kraju - zakłada ustawa o wyrobie napojów spirytusowych. Nie może być jednak ona wytwarzana z kukurydzy. Senat nie wniósł poprawek do ustawy.

W głosowaniu wzięło udział 93 senatorów. Uchwalona przez Sejm 25 maja ustawa o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych została przyjęta jednogłośnie.

Nowe przepisy zmieniają definicję "Polskiej Wódki/Polish Vodka" i ustalają sposób przygotowania specyfikacji technicznej tego napoju spirytusowego.

Posłowie odrzucili poprawkę, aby w definicji Polskiej Wódki uwzględnić także możliwość jej produkcji z kukurydzy.

Nowe uregulowania prawne - zgodnie z zamierzeniami resortu rolnictwa - mają spowodować, by na terenie naszego kraju produkowano wódkę, która na podstawie oznaczeń geograficznych mogłaby się odróżniać od innych wódek na europejskim rynku. Polska Wódka musi też być wytwarzana w Polsce.

W 2008 r. Unia Europejska dopuściła, by wódką nazywać napój alkoholowy produkowany z innych surowców pochodzenia rolniczego, np. winogron. Polska jest pierwszym producentem wódki w UE i czwartym na świecie. Rocznie produkuje się ponad 300 mln litrów wódki, z tego ok. 50 mln litrów jest eksportowane.

Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.