Formalnie nieważne okazało się lokalne referendum w Gryfinie (Zachodniopomorskie) w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej w tej gminie. W referendum wzięło udział 13,79 proc. uprawnionych do głosowania.

Dla ważności referendum konieczna była frekwencja co najmniej 30 proc.

Mieszkańcy gminy mieli zdecydować w referendum lokalnym, czy chcą na jej terenie lokalizacji elektrowni jądrowej. Głosującym zadawano pytanie: "Czy jesteś za lokalizacją elektrowni jądrowej wraz z wszelką inną infrastrukturą związaną z przemysłem jądrowym na terenie gminy Gryfino?".

Jak poinformował PAP wiceprzewodniczący Gminnej Komisji ds. Referendum Lokalnego Zbigniew Nużyński, uprawnionych do głosowania w gminie było 25 278 osób. Głosów ważnych oddano 3 445, nieważnych 42. 2 441 osób odpowiedziało twierdząco na pytanie referendalne, zaś 1004 przecząco.

Referendum było inicjatywą władz gminy. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli w kwietniu br. Zdaniem radnych pozytywny wynik referendum mógłby pomóc w negocjacjach w sprawie lokalizacji inwestycji. Byłby również sygnałem dla PGE, która miałaby budować siłownię, że gmina jest otwarta na inwestycje.

PGE dokonała własnego wyboru potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej - są to Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie). W lutym br. w gminie Mielno jej mieszkańcy w referendum opowiedzieli się przeciw takiej inwestycji.

Według planów rządu ostateczna decyzja co do lokalizacji elektrowni jądrowej ma zapaść do końca 2013 r.; budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r.