W weekend parlament Grecji zaaprobował plan oszczędnościowy, który warunkuje otrzymanie kolejnej transzy pomocy z UE, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Złoty od rana umacnia się

"Od samego rana panują bardzo dobre nastroje po przyjęciu planu oszczędności przez Grecję miomo protestów. Na rynku walutowym euro umacnia się wobec dolara po ubiegłotygodniowej deprecjacji. Złoty również się umocnił i poniedziałek rozpoczął poniżej poziomu 4,20 za euro. 

Europejskie giełdy również na zielono

Na giełdach też jest zielono" - powiedziała główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Będzie jeszcze lepiej, gdy eurogrupa uruchomi pomoc dla Grecji

Dobre nastroje mogą utrzymać się w dalszej części tygodnia, ale wciąż pozostaje niepewność odnośnie wyników spotkania ministrów finansów państw strefy euro. Na środę zaplanowane jest bowiem kolejne posiedzenie Eurogrupy, które ma zdecydować o otwarciu kolejnej transzy pomocy. "Oczekiwania rynku są takie, że Eurogrupa zaakceptuje plan oszczędnościowy Grecji i wówczas byłaby szansa na dalsze umacnianie euro, a co za tym idzie także złotego, który wciąż podążą za parą euro/dolar."- powiedziała Kurtek.

W jej ocenie, dziś złoty będzie poruszał się poniżej poziomu 4,20 za euro i do środy może jeszcze umacniać się. W poniedziałek, ok. godz. 10-tej jedno euro kosztowało 4,1880 zł, a dolar 3,1549 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3277.

W piątek, ok. godz. 17-tej jedno euro kosztowało 4,2109 zł, a dolar 3,1934 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3186. Rano, ok. godz. 09:30 za jedno euro płacono 4,2061 zł, a za dolara 3,1720 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3286.