IIF, stowarzyszenie banków z siedzibą w Waszyngtonie, które prowadzi rozmowy w Atenach w imieniu instytucji finansowych, poinformowało w piątek, że jego dyrektor zarządzający Charles Dallara podejmie kolejną rundę negocjacji z rządem w sprawie proponowanej redukcji długu publicznego Grecji o 100 mld euro.

Rzecznik IIF Frank Vogl powiedział, że Dallarze towarzyszyć będzie doradca szefa banku BNP Paribas Jean Lemierre.

W ramach negocjowanych uzgodnień prywatni inwestorzy, którzy mają greckie obligacje, zgodziliby się na straty sięgające ponad 70 proc. Papiery dłużne zostałyby zamienione na nowe obligacje, warte o połowę mniej, o dłuższym terminie wykupu i niższym oprocentowaniu - wyjaśnia AP.

Negocjacje między rządem w Atenach a posiadaczami greckich obligacji trwają od kilku miesięcy. Dotyczą ustalenia warunków, na jakich banki mają zmniejszyć kwotę swych opiewających na 350 mld euro wierzytelności wobec Grecji o 100 mld euro. UE i MFW ostrzegły, że bez porozumienia o dobrowolnym udziale sektora prywatnego w redukcji greckiego długu, długu tego nie da się ustabilizować i obie instytucje nie udzielą dalszej pomocy.

Jeśli rząd w Atenach i wierzyciele nie osiągną porozumienia do marca, gdy zapada termin wykupu obligacji wartych 14,5 mld euro, Grecji może grozić niekontrolowane bankructwo.