Prezydent Bronisław Komorowski przybył w środę wieczorem do Szwajcarii, gdzie do soboty będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Komorowski weźmie udział m.in. w panelu poświęconym przyszłości Europy oraz w sesji na temat tożsamości Europy w XXI wieku.

Prezydent ma również wziąć udział w spotkaniu z liderami światowego biznesu zorganizowanym pod hasłem "Poland - a World of New Opportunities at Your Fingertips" (Polska - świat nowych możliwości na wyciągnięcie ręki) oraz z przedstawicielami globalnych instytucji finansowych i inwestorów.

Nieoficjalnie wiadomo, że prezydent chce swój pobyt w Davos wykorzystać do silnej promocji Polski jako kraju bezpiecznej gospodarki i dobrej koniunktury finansowej, stabilnego politycznie i społecznie; do robienia w Polsce biznesu zachęcać mają nasze dobre wyniki gospodarcze z ostatnich lat, widoczne szczególnie na tle sytuacji w innych państwach Unii Europejskiej.

W Davos planowane są także dwustronne spotkania Bronisława Komorowskiego z szefami państw uczestniczącymi w Forum.

Można się spodziewać, że podczas rozmów będą poruszane też wątki pozaekonomiczne, m.in. kwestia paktu fiskalnego. Jak nieoficjalnie informują źródła w Kancelarii Prezydenta, Bronisław Komorowski będzie podnosił ten temat, aby przedstawiać polskie stanowisko w sprawie paktu, aby był nasz głos w tej sprawie dobrze słyszany.

Warszawa szuka obecnie sprzymierzeńców ws. traktatu, którego najnowszy projekt otwiera możliwość udziału w szczytach euro państwom spoza strefy - jak Polska - ale tylko na zaproszenie przewodniczącego szczytów euro przynajmniej raz w roku. Warunkiem jest jednak nie tylko ratyfikowanie przez te kraje nowej umowy, ale też zadeklarowanie intencji wdrożenia części jej zapisów.

Motywem przewodnim tegorocznego 42. Forum jest "Wielka transformacja: kształtowanie nowych modeli"

Polski takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje. Nasz kraj zabiega o to, by państwa spoza strefy euro mogły - jako obserwatorzy - uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach szczytów euro (na poziomie przywódców) i eurogrupy (na poziomie ministrów finansów).

Nowy międzynarodowy traktat o "Stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej", czyli tzw. pakt fiskalny, ma być uzgodniony 30 stycznia. Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej, które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości, mają być wdrożone umową międzyrządową "17" oraz chętnych państw spoza strefy euro.

Podczas wizyty w Davos planowane są też m.in. rozmowy Bronisława Komorowskiego z prezydentami Ukrainy - Wiktorem Janukowyczem i Azerbejdżanu - Ilhamem Alijewem. Można się spodziewać, że ich tematem będą m.in. kwestie dywersyfikacji źródeł energii oraz projektu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk.

Motywem przewodnim tegorocznego 42. Forum jest "Wielka transformacja: kształtowanie nowych modeli". Głównymi tematami pięciodniowego spotkania w Davos są min.: kryzys gospodarczy oraz arabska wiosna. Wśród 2600 uczestników będą politycy, biznesmeni, naukowcy, działacze społeczni. Światowe Forum Ekonomiczna otworzy w środę wieczorem niemiecka kanclerz Angela Merkel.

W ostatnim dniu wizyty w Szwajcarii Bronisław Komorowski planuje spotkanie ze szwajcarską Polonią w Muzeum Polskim w Rapperswilu.