Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju chce przeznaczyć na inwestycje w Polsce w 2012 roku 600-700 mln euro, ale ostateczna wartość będzie zależeć od warunków rynkowych w kraju - mówi w rozmowie z PAP główny ekonomista EBOR Erik Berglof.

"Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji w Polsce przez EBOR, ten rok był rekordowy. Bank przeznaczył na inwestycje 900 mln euro. Na 2012 rok zapisaliśmy w budżecie kwotę 600-700 mln euro, ale ostateczna wartość będzie zależeć od warunków rynkowych w Polsce. W 2012 roku zakładamy mniejszą kwotę inwestycji i kredytów w Polsce, co wynika głównie z faktu, iż w wielu dziedzinach gospodarki w Polsce wsparcie EBOR może nie być już potrzebne" - powiedział ekonomista.

EBOR obawia się zawirowań w Unii Europejskiej

"Ponadto EBOR rozpoczyna działalność w południowo-wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, co może zaangażować nasze środki. Nie ukrywamy jednak, iż w związku z trwającymi zawirowaniami na rynkach finansowych w strefie euro i ich wpływu na gospodarkę Unii Europejskiej, działalność EBOR w Centralnej Europie może być w trakcie przyszłego roku jeszcze rewidowana" - zastrzegł Berglof.

Berglof ocenił, że polski sektor bankowy jest w lepszej sytuacji niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, także pod względem wartości udziału w nim banków z kapitałem zagranicznym.

"W czasie kryzysu obserwujemy presję ze strony banków-matek na banki-córki na ograniczanie akcji kredytowej. Jest to oczywiście coś, czym się martwimy, bo ogranicza inwestycje w regionie. Staramy się wspierać lokalne banki, żeby pobudzić akcję kredytową. Ale pamiętać trzeba, że mamy ograniczone możliwości finansowe, a potrzeby regionu są ogromne" - zaznaczył.

Dodał, że w Polsce problemem jest ograniczony dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do finansowania z kredytów bankowych.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju jest międzynarodową organizacją finansową utworzoną w 1991 roku, z siedzibą w Londynie; skupia około 60 państw, w tym wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej. 51 proc. udziałów w banku posiada Unia Europejska.

Celem EBOR jest wspieranie przemian gospodarczych w regionie, który obejmuje państwa Europy Środkowej i Wschodniej (także w państwach byłego ZSRR) oraz państwa centralnej Azji (w tym Turcję i Mongolię), przez udzielanie kredytów i gwarancji, inwestycji kapitałowych oraz współpracę techniczną. Warunkiem udzielenia pomocy jest demokracja i poszanowanie praw człowieka w tych krajach. Kredyty EBOR są udzielane zarówno rządom na określone projekty (zwłaszcza na budowę infrastruktury, restrukturyzację sektorów gospodarczych i przekształceń własnościowych), jak i podmiotom prywatnym.

Od rozpoczęcia swojej działalności EBOR zainwestował w Polsce 5 mld 321 mln euro w ponad 280 projektach z różnych sektorów gospodarki; ich całkowita wartość przekroczyła 18 mld euro.

We wrześniu dyrektor generalny ds. energii i zasobów naturalnych w EBOR Riccardo Puliti powiedział PAP, że bank chce zainwestować w Polsce w sektorze energii około 300-400 mln euro w ciągu następnych dwóch lat; budowę terminalu LNG dofinansuje kwotą 50-60 mln euro.