Związki rolnicze z nowych państw UE, zrzeszone w organizacji Copa-Cogeca nie zaakceptowały projektu stanowiska tej organizacji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. - poinformował prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Chodzi o fragment dokumentu przygotowanego przez Copa-Cogeca, w którym stwierdza, że "Komisja (Europejska - PAP) zmierza we właściwym kierunku wprowadzając nowy podział płatności bezpośrednich, należy jednak przestrzegać zasad równego i sprawiedliwego traktowania wszystkich rolników, biorąc pod uwagę fakt, że pracują oni w różnych warunkach".

Przedstawiciele organizacji rolniczych z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Chorwacja, którzy spotkali się w tej sprawie pod koniec listopada w Budapeszcie, uzgodniły własne stanowisko wobec propozycji KE w sprawie dopłat bezpośrednich. Ich stanowisko odbiega od opinii Copa-Cogeca.

Zdaniem uczestników spotkania w Budapeszcie, propozycje KE prowadzą do utrzymania głębokich różnic w płatnościach bezpośrednich między państwami członkowskimi UE, ponieważ utrzymują system płatności, oparty na podziałach historycznych, na wiele lat. "To całkowicie sprzeczne z licznymi oficjalnymi obietnicami oraz podjętymi w przeszłości decyzjami politycznymi w sprawie zniesienia tej dyskryminacji w obecnym okresie budżetowym" - uważają organizacje rolnicze, które dyskutowały nad tym w Budapeszcie.

Wezwały KE do ponownego przeanalizowania jej propozycji, a także do zaproponowania nowego systemu obliczania środków dla danego kraju (tzw. kopert krajowych) w ramach pierwszego filaru, czyli dopłat bezpośrednich, tak by mogły być one zaakceptowane przez wszystkie państwa członkowskie. "Nowy system nie może opierać się na referencjach historycznych i nie może zawierać kolejnych okresów przejściowych. Wierzymy, że jedynie w taki sposób uda nam się stworzyć prawdziwą Wspólną Politykę Rolną, na korzyść wszystkich rolników europejskich, pozbawioną jakiejkolwiek dyskryminacji" - napisano w stanowisku.

Copa-Cogeca to europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze

W opinii rolniczych organizacji z "nowych" krajów unijnych, jeśli na rolników nakładane są jednakowe obowiązki, które wymagają jednakowego wkładu pracy, to wszyscy powinni uzyskiwać jednakowe dopłaty bezpośrednie. Organizacje uważają, że "respektowanie tej zasady daje gwarancję skuteczności i efektywności Wspólnej Polityki Rolnej, jak również jak najmniejszego zniekształcenia warunków konkurencji na jednolitym rynku, co jest ważne w przypadku wsparcia bezpośredniego".

Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej zostało przedstawione podczas grudniowego posiedzenia prezydium Copa. W związku z tym, że nie było konsensusu co do stanowiska Copa-Cogeca wobec WPR, przewodniczący Komitetu Copa Gerd Sonnleitner zdecydował, że dokument nie będzie przyjęty. Oznacza to de facto, że Komitet Copa nie zajął stanowiska ws. propozycji reformy WPR zaproponowanej przez KE. COPA ma ponownie omówić dokument na następnym posiedzeniu prezydium w połowie lutego 2012 r.

Copa-Cogeca to europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze, powstała w 1962 r. w wyniku połączenia Copa - Komitetu Rolniczych Organizacji Związkowych z Cogeca - Głównym Komitetem Spółdzielczości Rolniczej. Reprezentuje interesy rolników w UE. Copa i Cogeca działają wspólnie, ale zachowały odrębne kierownictwo.

Polskę w Copa-Cogeca reprezentują: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, NSZZ "Solidarność" RI, Związek Zawodowy Rolników "Ojczyzna", Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jej wiceprzewodniczącym jest prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.