W zależności od wysokości ponoszonych tzw. kosztów kwalifikowanych przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach trzech różnych instrumentów wsparcia.

Dofinansowanie projektów o wartości do 2 mln euro odbywać się będzie w ramach regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw; projektów o wartości od 2 mln euro do 40 mln - w ramach Działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG); wsparcie kosztowniejszych projektów odbywać się będzie w ramach Działania 4.5 PO IG.
Kluczowym elementem wszystkich wymienionych działań jest skoncentrowanie się na wspieraniu inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym, zwłaszcza w przypadku działań 4.4 i 4.5 PO IG. Przy Działaniu 4.5 PO IG ważnym elementem będzie również ocena wpływu poszczególnych inwestycji na gospodarkę poprzez wymóg stworzenia przynajmniej 200 nowych miejsc pracy, w tym w szczególności miejsc dla pracowników wysoko wykwalifikowanych.
Działanie 4.4 PO IG ma przede wszystkim na celu wsparcie przedsiębiorstw w zakresie realizacji nowych inwestycji oraz niezbędnych do ich realizacji projektów doradczych i szkoleniowych. Nową inwestycję powinny charakteryzować rozwiązania technologiczne lub organizacyjne stosowane w danej branży nie dłużej niż trzy lata, jednakże aby móc realnie liczyć na wsparcie, przedsiębiorca powinien uwzględnić w swojej inwestycji takie rozwiązania, które są stosowane nie dłuższej niż jeden rok. Tylko wówczas będzie mógł liczyć na dodatkowe punkty przyznawane w toku oceny merytorycznej projektu. Na realizację tego działania przeznaczono kwotę 1,42 mld euro, a instytucją oceniającą wnioski będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Uruchomienia tego programu można spodziewać się jeszcze w tym roku.
W ramach Działania 4.5 PO IG przewidziane jest dofinansowanie inwestycji w sektorach: produkcyjnym, usługowym oraz w sektorze badania i rozwój. Działanie 4.5 PO IG składa się z dwóch niezależnych poddziałań: 4.5.1 - Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym, oraz 4.5.2 - Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych. Jest to jedyne działanie, które skutecznie umożliwia ubieganie się o wsparcie przedsiębiorców z sektora usług, bowiem do oceny ich wniosków stworzono osobne kryteria i nie będą one musiały konkurować bezpośrednio z inwestycjami ze sfery produkcyjnej. Na realizację tego działania przeznaczono kwotę 1,054 mld euro. Należy podkreślić, że wciąż jednak nie została wybrana instytucja, która będzie prowadziła nabór i ocenę wniosków, co znacznie opóźni możliwość szybkiego uruchomienia tego instrumentu.
MICHAŁ GWIZDA
menedżer, Accreo Taxand
Michał Gwizda, menedżer, Accreo Taxand / DGP