Agencja Reutera odnotowuje, że rzeczniczka odmówiła skomentowania doniesień, według których skuteczność Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) mogłaby zostać wzmocniona środkami z gospodarek wschodzących, takich jak Chiny i Brazylia.

Jiang powiedziała, że chińskie MSZ nie jest odpowiednim resortem do udzielania odpowiedzi na takie pytania. "Generalnie, wspieramy wysiłki krajów UE (...) zmierzające do zajęcia się tym kryzysem" - dodała.

Reuters przypomina, że w piątek premier Chin Wen Jiabao wezwał UE, by nie dopuściła do rozprzestrzenienia się kryzysu zadłużenia i ostrzegł, że w związku z kłopotami strefy euro konieczne są "fundamentalne reformy".

Do Europy przybywa w tym tygodniu Jia Qinglin, szef organu doradczego parlamentu i nr 4 w kierownictwie Komunistycznej Partii Chin. Agencja Xinhua napisała, że Jia potwierdzi, iż Chiny wierzą, że Europa potrafi wydobyć się z obecnych kłopotów finansowych oraz zapewni o gotowości Pekinu do wspierania "zadłużonego kontynentu w zmaganiu się z tym wyzwaniem".

Jia ma odwiedzić Holandię, Niemcy i pogrążoną w kryzysie zadłużenia Grecję.