statystyki

Za pół roku Amazon będzie w Polsce. Czy gigant rozjedzie nasz rynek?

autor: Michał Fura24.10.2011, 06:12; Aktualizacja: 24.10.2011, 19:02
Logo Amazon. Fot. Andrew Harrer/Bloomberg

Logo Amazon. Fot. Andrew Harrer/Bloombergźródło: Bloomberg

Amazon. Globalny gracz zbliża się do Polski. Zaatakuje Empik i Merlina. Jego sukces nie jest jednak przesądzony.

Reklama


Reklama


Marzec lub kwiecień 2012. Takiego terminu wejścia na polski rynek Amazona, globalnego giganta e-handlu, spodziewa się polska branża pocztowa i dostawcy książek, kosmetyków i zabawek — wynika z informacji „DGP”.

Na razie amerykański gigant prowadzi rozmowy na temat współpracy z polskimi partnerami. Są wśród nich firmy kurierskie i operatorzy pocztowi na czele z prywatnym InPostem i Pocztą Polską. Rozmowy z niektórymi są bliskie finału i prawdopodobnie zakończą się podpisaniem porozumień o współpracy. Poczta Polska nic na ten temat nie chce powiedzieć. – Nie mogę tego komentować – mówi Janusz Wojtas, członek zarządu Poczty.

Natomiast Rafał Brzoska, prezes InPostu, przyznaje, że Amazon sonduje rynek, a operatorzy pocztowi wysłali mu swoje oferty. — Na razie nie podpisaliśmy żadnej umowy, ale liczymy na to; jeśli zapadną decyzje, Amazon zawrze umowy z wieloma operatorami – dodaje.

Wejścia Amazonu branża spodziewała się od dawna. Polski rynek e-handlu wart jest już ponad 16 mld zł i rośnie w tempie około 20 proc. rocznie. Koncern zwiększył obecność w Europie, uruchamiając sprzedaż we Francji. Pojawiły się informacje, że kolejna będzie Hiszpania, Portugalia i Polska.

Po raz pierwszy przedstawiciele firmy pojawili się u nas w czerwcu. Spotykali się nie tylko z kurierami i operatorami pocztowymi, ale także z dostawcami książek. – Sondowali rynek i możliwości współpracy – mówi „DGP” Krzyszof Olesiejuk, właściciel jednej z największych firm księgarskich na rynku.

Ostatnio gigant zaczął też szukać w Polsce programistów.

Amazon to globalny supermarket z rocznymi przychodami na poziomie 34 mld dol. Handluje kosmetykami, zabawkami, grami, wyposażeniem wnętrz, elektroniką. Sztandarowym produktem są jednak książki.

– Wszędzie, gdzie się pojawia, rynek diametralnie się zmienia – mówi Marek Korczak, prezes wydawnictwa Czarna Owca. W USA Amazon zdominował go dzięki niskim cenom i systemowi internetowej rekomendacji tytułów. Potem poszerzył ofertę o muzykę, audiobooki i e-booki. Sprzedaje ich dziś więcej niż książek drukowanych dzięki wprowadzeniu na rynek czytnika Kindle. Niedawno gigant wprowadził na rynek własny tablet – Kindle Fire.

Amazona obawia się też branża wydawnicza, bo zaczął podpisywać bezpośrednie umowy z autorami książek. – Domy wydawnicze boją się, że model biznesowy Amazona wyeliminuje ich z biznesu – pisze w ostatnim numerze amerykańskiego magazynu „Vanity Fair” Keith Gessen, znany pisarz i krytyk literacki.

Gdy wchodzi Amazon, rynek musi się zmienić

Amazon zazwyczaj rozjeżdża rywali. - W Polsce wcale nie musi tak być, bo Empik i Merlin są mocne. Ale na pewno zrobi sporo zamieszania, bo będzie musiał postawić na agresywną strategię cenową – dodaje Jakub Frołow, ekspert rynku wydawniczego i założyciel agencji BookSenso.

Frołow twierdzi, że Empik zdał sobie sprawę z tego już dawno i chciał uprzedzić rywala. – Najpierw próbował kupić Merlina, a jak to nie wyszło, przejął internetowy sklep z książkami Gandalf, z audiobookami Virtualo i e-Muzykę – przypomina Jakub Frołow.

Sam Empik nie boi się konkurencji. – Amazonowi trudno będzie dorównać szerokości naszej oferty polskojęzycznej, szybkiej reakcji na potrzeby klientów i szybkiej dostawie – podkreśla Monika Marianowicz, rzeczniczka Empiku.

Dystrybucja może być piętą Achillesową giganta. – Z wypowiedzi jego przedstawicieli wynikało, że nie zamierzają budować centrum dystrybucyjnego w Polsce, tylko wozić towar z Lipska – przyznaje Krzyszof Olesiejuk. A to może wydłużyć czas dostawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • wydawnictwa cyfrowe(2011-10-24 08:58) Odpowiedz 00

    Największa obawa to niskie ceny? Na konkurencji zyskują klienci, których obawy księgarzy czy wydawców niewiele obchodzą. Jeśli skorzystają na tym także autorzy rynek wreszcie znormalnieje. Empikowi przyda się przeciwwaga skoro "Amazonowi trudno będzie dorównać szerokości naszej oferty polskojęzycznej, szybkiej reakcji na potrzeby klientów i szybkiej dostawie – podkreśla Monika Marianowicz, rzeczniczka Empiku."
    Jak myślicie - Amazon wejdzie sam czy szykuje już sobie sojuszników?

  • TomekT(2011-10-24 18:50) Odpowiedz 00

    A ja się właśnie przejechałem na Amazonie! 12 pażdziernika wysłali mi płyty z darmową dostawą a dokładnie dzisiaj dostałem maila, że przesyłka wróciła. Zwracają mi 16 funtów z 26 zapłaconych (potrącają za przesyłkę)!!!
    A polski oddział DHL poinformował mnie, że moja paczka nie dotarła do Polski, bo nie wyszła nawet z niemieckiego oddziału.
    Amazon w odpowiedzi na mojego maila napisał, że nie są w stanie ustalić po czyjej stronie leży wina i jeśli jestem nadal zainteresowany, mogę złożyć ponowne zamówienie.
    Super podejście, zwłaszcza w kontekście zapowiadanej polskiej wersji Amazon

  • djdj(2012-01-01 21:32) Odpowiedz 00

    Amazon to nie tylko książki, płyty - to także chociażby perfumy... Ciekawe, ciekawe...

  • zenek z Pleszewa(2011-11-21 15:13) Odpowiedz 00

    hehe a skonczy sie jak zwykle z tymi swiatowymi gigantami, swietnym przykladem jet chociazby siec odziezowa tickey Max, znana z wielkiej brytani, gdzie sprzedaja koncówki serii a w polsce zrobiono z tego ekskluzyny sklep, który w zaden sposob nie przypommina tych z wielkiej brytanii. Błem tam kilka razy i mam negatywne odczucia, tickey max po polsku to kompletna porazka. Mysle, że identycznie bedzie z amazon, dlatego, że zgubi ich chciwość. Dlaczego polacy cha kupowac na amazon.com ? bo ceny sa duzo nizsze niz w polsce, bo elektrnika, perfumy i odziez jest w cenach amerykanskich. Na 1000% amazon polska bedzie mial polskie ceny czyli ceny wyższe od tych w usa o 30-40% a co za tym idzie atrakcyjnośc tego portalu bedzie w zasadzie znikom.Mam racje?

  • Michał(2011-11-15 20:04) Odpowiedz 00

    Najprawdopodobniej w pierwszej kolejności padną m.in. Nexto i E-kiosk bo mają ubogą ofertę e-booków i ceny na poziomie wydań papierowych oraz ograniczenia w czytaniu e-prasy tylko pod Windowsem i iOSem (brak czytnika pod Androidem).

  • bolo(2011-10-25 19:14) Odpowiedz 00

    a ja też sie przejechałem na amazonie, przysłali nie ten fil co zamówiłem wić napisali że mogę zwrócić ale na swój koszt/:( wić mi się nie opylało wogóle im odsyłać - na tym żerują

  • Jasio(2011-10-25 14:39) Odpowiedz 00

    W związku z planowaną od dawna "inwazją" giganta e-handlu nasuwają się pytania:
    1. czy oferta ww. pozwoli mieszkańcom naszego regionu legalnie kupować utwory mp3? czy nadal będą dla nas dostępne tylko wydania płytowe!
    2. czy oferta cenowa przebije ofertę Ovi? bo przy cenach iTunes nawet Empik wygląda atrakcyjnie!
    Gdyby jeszcze nie ten haracz (na darmoziadów u żłoba) za sprowadzenie produktu z poza UE - żyło by się łatwiej :|

  • q-ku(2011-10-24 21:41) Odpowiedz 00

    bujda z tym czasem dostawy
    kupuję w Amazon od lat i jakoś szybko książki docierają. Zdaje się że z Londynu

  • janczar42(2011-10-24 20:36) Odpowiedz 00

    Jako konsument witam z niecierpliwością Amazona w Polsce,bo naprawdę zmienią pozytywnie nasz pazerny rynek. Mam tylko nadzieję że oprócz nędznej Poczty Polskiej (dostawa JUŻ po 10 dniach!! i to odbiór OSOBISTY!!!) będą inne opcje dostawy (np.sprawdzeni kurierzy,ale pod warunkiem że w soboty nie będą sobie ŚWIĘTOWAĆ!!!).Tego sobie i całej społeczności życzę.!!!

  • orinoco(2011-10-24 20:17) Odpowiedz 00

    Jeden gigant (ebay) też miał już kiedyś rozjechać nasz rynek. I co? I nie rozjechał. A swoją drogą szkoda, bo Allegro strasznie się szarogęsi i porządna konkurencja bardzo by się przydała. Czy Amazon wyciągnął wnioski?

  • kosa(2011-10-24 11:19) Odpowiedz 00

    Jezeli Amazon nie wprowadzi bardzo niskich cen, moze przegrac konkurencje, zwlaszcza jezeli chce dostarczac ksiazki z Niemiec.

  • Agnieszka(2011-10-24 18:32) Odpowiedz 00

    szkoda że nie przed Bożym Narodzeniemi... pierwsze zakupy zrobiłam w Amazonie w 1994 r!

  • konsument z Wielkopolski(2011-10-24 17:32) Odpowiedz 00

    Każda konkurencja jest dobra, mam nadzieję, że Amazon będzie mieć dobre oferty i korzystne ceny. Obecnie w największych sklepach nawet jeśli ceny książek i multimediów są atrakcyjne, to po doliczeniu kosztów przesyłki wychodzi prawie tak samo jak zakup w tradycyjnej księgarni! Nie mówię już o progach darmowej przesyłki - kiedyś wystarczyły zakupy na kilkadziesiąt, max. 100 złotych, by mieć darmową dostawę do domu, teraz niektóre sklepy mają progi w wysokości 150-200 złotych! Jeśli ceny i koszty dostaw będą bardziej atrakcyjne, na pewno zacznę robić tam zakupy.

  • Ola(2011-10-24 14:46) Odpowiedz 00

    Od ponad roku, gdy brytyjski amazon wprowadził do Polski darmowe przesyłki powyżej 25 GBP (kurier DHL) nie kupuję już cd i filmów w empiku i merlinie. Z przerażeniem patrzę jakie te filmy mają prowizje. Jeżeli komuś nie chce się pogrzebać na stronie amazon niech płaci np Laura Marling I Speak Because I Can kosztuje 3,99 GBP a w empiku 53,99 pln. Mam też toster o połowę tańszy niż w polskich sieciówkach, fajne kubki itp.

  • ZD(2011-10-24 14:22) Odpowiedz 00

    brak centrum dystrybucyjnego w polsce ma wydłużyć dostawę, a to dobre. Kilka tygodni temu zamówiłem Kindle z US i równocześnie z polskiego sklepu etui do niego. Kindle dotarł po 3 dniach przesyłką kurierską. Na etui czekałem jeszcze kolejny tydzień;]

  • xx2(2011-10-24 12:38) Odpowiedz 00

    Porównanie cen na Amazonie UK i Empik.com:
    Sex and the City box set 1-6 45 funtów - ok. 225 zł,
    Seks w wielkim mieście - każdy sezon 124,99 PROMOCJA!!! z 129.99 :):) - 124,99 x 6 = 749,94
    Rzeczywiście Amazon będzie musiał się moooocno nagimnastykować, żeby wygrać konkurencję z Empikiem na cenowym polu;)

  • xx(2011-10-24 12:31) Odpowiedz 00

    @ inkognit. Zgadzam się. Zamawiam różne rzeczy z Amazon UK i pod względem cen bije Empik na głowę! Dostawa jest bardzo sprawna, wysyłana z magazynów w Niemczech. Powodzenia w zwiększaniu konkurencji!

  • inkognit(2011-10-24 11:41) Odpowiedz 00

    myślę że Amazon szybciej dostarczy książkę z Niemiec niż Empik z Warszawy... zresztą już się tak dzieje przy zamówieniach choćby z Amazon.uk

  • Polak(2012-02-24 11:28) Odpowiedz 00

    Niestety to klienci, którzy właśnie patrzą tylko na cenę, są winni słabej kondycji Polskich firm. No i oczywiście kosmiczne stawki ZUS i US, w UK za prowadzenie firmy płaci się jakieś 30 x mniej niż u nas (mimo że kraj jest o wiele bogatszy i emerytury zamiast 800zł za 40 lat odprowadzania po 1000zł miesięcznie. W UK za 15 funtów miesięcznie dostaniesz emeryturę od 5000 w zwyż- czy to nie jest chore Panie TUSk???

    Odbiegając od tematu, za towarem kryją się miejsca pracy, kupując najtańsze produkty zgadzamy się na wyzysk naszych rodaków!!

    Ale niestety, niektórzy mają to w dupie, ale tylko do czasu aż tańsza konkurencja wytnie firmę w której pracujecie.