Prognozy gospodarcze dla Europy Środkowej i Wschodniej poprawiły się po raz pierwszy od pięciu miesięcy w związku z optymizmem dotyczącym Polski i Turcji – twierdzi niemiecki instytut badawczy ZEW i austriacki bank Erste Group.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych, który stanowi miernik zaufania inwestorów, wzrósł o 13 punktów do poziomu minus 25 punktów – podaje agencja Bloomberg powołując się na komunikat ZEW i Erste Bank.

W gospodarkach Polski i Turcji mamy wciąż do czynienia z ekspansją, gdy kraje Europy zachodniej walczą o powstrzymanie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro oraz powrotu do recesji. W przyszłym roku PKB Polski wyniesie nie mniej niż 3 proc. – powiedziała Bloombergowi członkini Rady Polityki Pieniężnej Anna Zielińska-Głębocka. Według prognoz rządowych produkt krajowy brutto Turcji osiągnie 4 proc., po szacowanym wzroście w tym roku o 7,5 proc.

„Rosnący optymizm dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej wynika głównie z poprawy nastrojów gospodarczych w odniesieniu do Polski i Turcji” – stwierdza raport ZEW – “Oczekiwania ekspertów wzmocniły dane na temat produkcji przemysłowej w obu krajach”.

W przypadku Turcji oczekiwania ekonomiczne wzrosły o 16 punktów do poziomu minus 15,4 punktów. Polski indeks podskoczył o 11,8 punktów do minus 25 punktów. Ten sam odczyt dla Austrii był wyższy o 13,5 punktów i doszedł do minus 33,4 punktów. Indeks Rumunii spadł o 30,2 punkty do minus 35,8 punktów.

Tymczasem podany we wtorek wskaźnik instytutu ZEW, obrazujący nastroje w gospodarce niemieckiej, spadł w październiku o 5,0 punktów do minus 48,3 punktów.
Indeks ZEW odzwierciedla różnice między odsetkiem analityków, których prognozy są pozytywne i tymi, których oceny są negatywne. Rating waha się od maksimum 100 punktów do minimum 100 punktów.