W Polsce wciąż niewielki odsetek firm zgłasza się do banku po pożyczki. Zdaniem Arkadiusza Lewickiego ze Związku Banków Polskich to efekt dwóch czynników. – Wokół kredytów bankowych wciąż krąży u nas wiele mitów. Poza tym wiedza przedsiębiorców na temat tego, jak pozyskać z banku środki na rozwój działalności, jest wciąż niewielka – mówi Lewicki. Innym powodem jest brak odpowiednich instrumentów, dzięki którym mikro i małe firmy, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku, będą mogły dostać pożyczkę. Takich przedsiębiorstw pojawi się rocznie ok. 400 tys.

O dostęp do kredytów może być jeszcze trudniej, jeśli banki podobnie jak w 2009 r., w reakcji na kryzys, zakręcą kurki z kredytami. – Zanim to się stanie, warto zastanowić się nad tym, jak zapewnić tej grupie dostęp do finansowania działalności, ale niekoniecznie kredytem – mówi Lewicki.

To zagadnienie będzie jednym z tematów, na który bankowcy, przedstawiciele organizacji skupiających polskich przedsiębiorców będą rozmawiać w najbliższy poniedziałek podczas Forum Korporacyjnego, organizowanego przez Związek Banków Polskich i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Swój udział potwierdzili m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicepremier Waldemar Pawlak i Per-Ove Engelbrecht, który będzie reprezentował Komisję Europejską.

W ramach dwóch sesji plenarnych oraz czterech paneli tematycznych, oprócz instytucji publicznych, wystąpią przedstawiciele środowisk przedsiębiorców oraz sektora finansowego, którzy podzielą się ocenami i propozycjami. Podejmą próbę sformułowania postulatów i rekomendacji, które następnie zostaną przekazane tym organizacjom i instytucjom publicznym, które odpowiadają m.in. za tworzenie nowych przepisów prawnych.