Banco Espirito Santo nie prowadzi rozmów z Banco Comercial Portugues w sprawie połączenia. Informacja o planach potencjalnej fuzji z właścicielem Millennium jest nieprawdziwa - poinformował prezes Banco Espirito Santo (BES) Ricardo Salgado.

Salgado powiedział telewizji RTP, że informacja o tym, iż kierowany przez niego BES planuje połączyć się z Banco Comercial Portugues (BCP), właścicielem Banku Millennium, jest wiadomością spekulacyjną.

"Nie prowadzimy rozmów w tej sprawie i wątpię, czy w ogóle urząd antymonopolowy dopuściłby do takiej fuzji. Połączenie naszego banku z BCP nie poprawiłoby sytuacji portugalskiego sektora bankowego, a z pewnością przyczyniłoby się do masowych zwolnień pracowniczych w tych spółkach. Nie widzę korzyści, jakie mogłaby dziś przynieść koncentracja kapitału bankowego w Portugalii" - powiedział Salgado.

W czwartek lizboński dziennik "I" napisał, że właściciel polskiego Banku Millennium rozważa połączenie z bankiem BES lub z BPI. Tym samym gazeta potwierdziła ujawnioną na początku września na swoich łamach informację, że BCP studiuje fuzję z którymś z portugalskich banków prywatnych.

Pod koniec lipca br. prezes BCP Carlos Santos Ferreira poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Angoli, Mozambiku, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.

Portugalska firma BCP posiada 65,5 proc. udziałów polskiego Banku Millennium, którego zysk w pierwszym półroczu br. wyniósł 54 mln euro.

Bank Millennium powstał w 1989 r. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim S.A. w 1997 r. jako BIG Bank Gdański S.A. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka