W Zachodniej Europie na giełdach wyraźne wzrosty indeksów, choć po otwarciu sesji było jeszcze lepiej - podają maklerzy. To efekt obiecanej pomocy dla obciążonych greckimi obligacjami banków. Dobre nastroje również na GPW - WIG20 wzrastał ok. 11.00 o ok. 2 proc.

W Europie Euro Stoxx 50, benchmark dla strefy euro, rośnie o 1,35 proc. do 2.119,23 pkt.

FTSE 100 zwyżkuje o 1,12 proc. CAC 40 rośnie o 1,48 proc., a niemiecki DAX zwyżkuje o 1,17 proc.

Po otwarciu sesji indeksy rosły po ponad 2 proc.

Na rynkach poprawa nastrojów na fali spekulacji, że europejscy oficjele rozpatrują możliwość działań wspierających sektor bankowy, aby uchronić go przed kryzysem zadłużenia.

Eurogrupa rozważa zwiększenie udziału banków w pomocy dla Grecji, a także zwiększenie skuteczności funduszu ratunkowego strefy euro (EFSF) bez zwiększenia jego wartości. W Luksemburgu rozmawiano też o rekapitalizacji banków, tak, by uodpornić je na grecki wirus.

Europejskim bankiem zagrożonym upadkiem z powodu m.in. kryzysu zadłużeniowego w Grecji jest belgijsko-francuska Dexia, która miała w czerwcu greckie obligacje wartości 4,3 mld euro. Akcje banku spadły we wtorek o kolejne 20 proc. Zarówno Francja, jak i Belgia zapewniały we wtorek, że są gotowe udzielić gwarancji państwowych w celu upłynnienia aktywów banku i zrobią wszytko, co konieczne, by chronić oszczędności właścicieli rachunków.

Komisarz ds. konkurencyjności Joaquin Almunia przypomniał we wtorek w Brukseli, że od października 2008 roku w ramach działań antykryzysowych podjęto decyzję o restrukturyzacji 25 banków, a 11 zostało zlikwidowanych. "Obecnie trwają prace nad planami restrukturyzacyjnymi dla kolejnych 21 banków, ale nie możemy wykluczyć, że ta liczba wzrośnie w najbliższej przyszłości" - powiedział Almunia.

Inwestorzy w Europie poznali w środę dane o PMI w usługach w kilku krajach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 2011 roku 51,5 pkt wobec 56,8 pkt na koniec sierpnia - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 52,5 pkt.

PMI w sektorze usług Niemiec wyniósł zaś we wrześniu 2011 roku 49,7 pkt wobec 51,1 pkt na koniec sierpnia. Tu wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 50,3 pkt.

Indeks PMI w sektorze usług strefy euro był we wrześniu br. na poziomie 48,8 pkt wobec 51,5 pkt w sierpniu, a szacowano go na 49,1 pkt.

Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług.

W środę w Europie bank Dexia zyskuje 3,2 proc. po zapewnieniach Francji i Belgii o możliwym udzieleniu gwarancji dla tej instytucji.

BNP Paribas zyskuje 5,3 proc., a Credit Agricole rośnie o 4,4 proc.

European Aeronautic Defence & Space Co. rośnie o 1 proc., bo spółka podała, że 2011 r. będzie bardzo dobrym okresem dla tej firmy.

Agencja Moody'a Investors Service obniżyła tymczasem rating kredytowy Włoch. Moody's poinformowała we wtorek, że obniżyła rating włoskich obligacji rządowych z Aa2 na A2.

Agencja uzasadniła swą decyzję m.in. słabością gospodarczą Włoch, a także brakiem politycznej stabilności w tym kraju. "Zaufanie rynków do Włoch jest bardzo nadwyrężone. Ryzyko, że kraj ten nie osiągnie zamierzonych celów budżetowych, jest coraz większe, a działania reformatorskie rządu w Rzymie dopiero się zaczęły" - stwierdziła agencja Moody's.