W środę Petrolinvest podpisał wstępną umowę w tej sprawie z trzema akcjonariuszami SPIH: Adai Ltd, Alemani oraz Grupo Antinori. W internecie nie ma informacji na temat żadnej z tych firm. Również przedstawiciele Petrolinvestu nie umieli powiedzieć nam nic o tych spółkach. Wiadomo jedynie, że trzej właściciele SPIH sprzedadzą udziały za 45 mln dol.

Dlaczego Petrolinvest chce przejąć SPIH? – Celem jest szybkie przystąpienie do przemysłowej eksploatacji ropy naftowej oraz docelowo sprzedaż paliwa i produktów rafineryjnych na rynki zagraniczne, szczególnie do Chin – mówi Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu.

Będzie to możliwe, ale dopiero gdy Swiss Petroleum zrealizuje swoje plany. Szwajcarska firma ma zostać wyłącznym właścicielem kazachstańskich złóż ropy Zhilankyr oraz South Rovnoe, zlokalizowanych w regionie kizylordzkim.

Zhilankyr to złoże lekkiej ropy o zasobach na poziomie 21,9 mln baryłek. „Złoże posiada już trzy odwierty, z których w krótkim czasie można rozpocząć przemysłowe wydobycie” – podał Petrolinvest w komunikacie. Z kolei według danych Petroleum Geo-Services złoże South Rovnoe ma m.in. 112 mln potwierdzonych zasobów ropy oraz około 8 mld m sześc. gazu.

SPIH ma w planach także wybudowanie i użytkowanie terminalu przeładunkowego paliw wraz z małą rafinerią o mocy 100 tys. ton rocznie (tylko w I kw. tego roku gdańska rafineria Lotosu przerobiła ponad 2 mln ton). Oba obiekty mają powstać w regionie Ałma Aty w Kazachstanie. – Decyzja o zawarciu ostatecznej umowy inwestycyjnej zostanie podjęta po przeprowadzeniu pełnego due diligence SPIH – zastrzega Petrolinvest.