Dilerzy SPW oceniają, że rentowności obligacji mogą w najbliższych dniach rosnąć.

"Jesteśmy na tyle blisko poziomu 4,50 EURPLN, że zapewne dzisiaj zagranica go przetestuje. Jest to poziom bardziej psychologiczny niż techniczny. Cały czas pozostajemy pod wpływem czynników globalnych, fundamenty naszej gospodarki nie są brane pod uwagę. Spada kurs EURUSD, awersja do ryzyka jest kontynuowana" - powiedział PAP Bartłomiej Rostek, diler walutowy ING Banku Śląskiego.

"Uważam, że w najbliższym czasie kurs EURPLN będzie w przedziale 4,40-4,50. 4,40 ostatnio jest poziomem, który kilka razy zatrzymał rynek. Jutro jest koniec tygodnia, więc możliwa jest realizacja zysków przed weekendem, co może trochę cofnąć rynek" - dodał.

Dilerzy obligacji uważają, że możliwy jest dalszy wzrost rentowności polskich obligacji w najbliższych dniach.

"Na naszym rynku nadal panuje bardzo duża niepewność i duża zmienność. Dalej rentowności rosną, głównie 5- i 10-letnich papierów. Idziemy za słabnącym złotym. Wydaje mi się, że najbliższe dni też takie będę. Utrzyma się zły sentyment. Jest duża możliwość, że rentowności będą rosły, a złoty osłabiał się" - powiedział PAP Henryk Sułek, szef dilerów SPW Banku Millennium.

"Dzisiejsza aukcja była słaba, bo kwota sprzedanych obligacji była mała, a ceny niskie. To znaczy, że jakaś część inwestorów planująca zakupy powstrzymała się w ostatniej chwili" - dodał.

MF sprzedało w czwartek obligacje WZ0115 i WZ0121 łącznie za 1,27 mld zł przy popycie 5,0 mld zł.