zaloguj się do e-DGP

PilneKrystyna Szumilas zostaje. Sejm nie zgodził się na odwołanie minister edukacji

FAKTORING - serwis GazetaPrawna.pl
statystyki

Mniej obowiązków informacyjnych dla banków: Prezydent podpisał ustawę o outsourcingu bankowym

skomentuj

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o outsourcingu bankowym - poinformowała w piątek jego kancelaria. Nowe przepisy mają usunąć m.in. niektóre obowiązki informacyjne banków.

Publikacja: 9 września 2011, 16:02 Aktualizacja: 9 września 2011, 16:57

Według rządu, rozwiązania zawarte w noweli powinny obniżyć koszty działalności banków, a w konsekwencji spowodować niższe ceny ich usług i większą dostępność kredytów.

Nowelizacja ustaw o prawie bankowym oraz kredycie konsumenckim rozszerza definicję przedsiębiorcy tak, aby możliwe było powierzanie czynności osobom fizycznym, będącym wspólnikami spółek cywilnych. Rozszerzono też ustawowy katalog czynności, których powierzenie do wykonywania przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznemu nie wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Ograniczono także wymóg powierzania przez banki czynności przedsiębiorcom na podstawie umowy agencyjnej.

Ustawa reguluje również zasady i warunki "powierzenia przez przedsiębiorcę, będącego stroną umowy zawartej z bankiem, innemu przedsiębiorcy wykonywania określonych czynności objętych umową outsourcingu (tzw. podoutsourcing)". Zmniejszono też obowiązki informacyjne banku w związku z zawarciem umowy outsourcingu: bank nie będzie musiał zawiadamiać KNF o zamiarze zawarcia umowy outsourcingu, będzie natomiast musiał prowadzić ewidencję tego typu umów.

Ponadto nowela odnosi się również do przepisów o tzw. outsourcingu zagranicznym. Zgodnie z nią nie będzie potrzebne zezwolenie w przypadku umów przewidujących, że powierzone czynności będą wykonywane na terytorium państwa będącego członkiem Unii Europejskiej.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Samolot

Euro 2012: Samoloty pełne, pociągi oblężone

PKP IC, OLT Express, Eurolot i PolskiBus.com walczą o kibiców. Już brakuje najtańszych biletów lotniczych. Lada dzień zacznie się szturm na kolej.

zobacz więcej artykułów

Najnowsze wiadomości z Forsal.pl

Zapisz się na bezpłatny newsletter Gazety Prawnej
Wyszukiwarka Nieruchomości
Wyszukaj w Encyklopedii

Galerie zdjęć

Twarze Biznesu

Zapisz się na bezpłatny newsletter

porównywarka finansowa TotalMoney.pl: kredyty gotówkowekredyty hipotecznekredyty samochodowelokatyenergiakonta osobiste