"Dzisiaj niewiele się działo, złoty bardzo dobrze znosi to, co dzieje się na świecie. Jest szersze pasmo wahań kursu EURPLN, ale jesteśmy na poziomach z piątkowego zamknięcia. Uważam, że w najbliższych dniach dojdzie do umocnienia złotego, do końca tygodnia do poziomu 4,02/EUR, ale nie niżej. Będzie występować większa zmienność. Handel na kursie EURPLN będzie toczyć się w przedziale 4,0200-4,0650" - powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy banku BNP Paribas.

"Sytuacja będzie zależeć od tego, co stanie się na rynkach akcji, a także w pewnym stopniu od tego, co będzie się dziać na rynku długu. Jeśli Dow Jones i S&P 500 będą kontynuować spadki i w związku z tym sytuacja w Europie będzie gorsza, to złoty może się osłabiać. Być może nie jesteśmy bardzo narażeni na gwałtowny ruch. Możliwe jest przebicie poziomu kursu EURPLN 4,0650 w kierunku 4,10, ale nie przewiduję takiego scenariusza" - dodał.

W poniedziałek na otwarciu w USA Dow Jones Industrial spadł o 1,8 proc., do 11.243 pkt., a Nasdaq Comp. spadł o 3,3 proc., do 2.448 pkt. S&P 500 spadł o 1,9 proc., do 1.175 pkt.

Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek ranking wiarygodności kredytowej rządu USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa zdegradowała w ten sposób obligacje skarbowe USA.

Dilerzy obligacji uważają, że środowa aukcja obligacji może być sukcesem.

W piątek GUS poda dane na temat inflacji w lipcu

"Dzisiaj były małe obroty - niska aktywność inwestorów. Nastąpił lekki wzrost rentowności w porównaniu do piątkowego zamknięcia" - powiedział PAP Marek Kaczor, diler SPW banku PKO BP.

"Środowa aukcja potwierdzi bądź zaneguje pozytywne nastawienie do polskich papierów. W moim odczuciu papiery 2-letnie sprzedadzą się bez problemów pomimo wysokich cen. Oferowany będzie nowy papier. Poza tym została podana dzisiaj informacja, że prawdopodobnie MF nie będzie już oferować w tym roku obligacji 2-letnich. Te czynniki mogą sprawić, że aukcja będzie sukcesem. Nie widzę tutaj dużego zagrożenia. W tym tygodniu będzie publikacja inflacji, która może wpłynąć na rynek długu. Jeżeli jednak będzie zgodna z oczekiwaniami, to też nie widzę tu dużego zagrożenia. Rentowności będą jednak kształtowane przede wszystkim przez nastroje globalne" - dodał.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę 10 sierpnia obligacje OK0713, OK0114 i PS0416 za 2,0-5,0 mld zł - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów, poinformował w poniedziałek PAP, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że resort finansów do końca 2011 roku nie będzie, na aukcjach sprzedaży oferował zarówno bonów skarbowych, jak i obligacji 2-letnich.

W piątek GUS poda dane na temat inflacji w lipcu. Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekują, że wyniesie ona 4,2 proc.