Narodowy Bank Polski ma ok. 100 ton złota, głównie w skarbcu w Londynie, o wartości prawie 5 mld dol. - poinformował Przemysław Kuk z biura prasowego NBP. Dodał, że bank nie informuje o swoich planach inwestycyjnych, w tym o ewentualnych zakupach surowca.

Kuk poinformował PAP, że "zgodnie ze stanem oficjalnych aktywów rezerwowych na koniec czerwca 2011 r. zasób złota monetarnego pozostający w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wynosi w wyrażeniu dolarowym 4 mld 989,8 mln, czyli około 100 ton".

Dodał, że złoto posiadane przez NBP przechowywane jest na rachunku w Bank of England. "Bank ten jest jedną z kilku wiodących instytucji wykonujących usługi powiernicze w tym zakresie, zapewniając najwyższy standard, bezpieczeństwo, efektywność i jakość usług w obrocie złotem" - powiedział. Do Wielkiej Brytanii polskie złoto trafiło podczas II wojny.

"Złoto w okresach niepewności i kryzysów, podobnie jak inne metale szlachetne postrzegane jest jako bezpieczna przystań, stanowiąc alternatywę dla inwestycji o podwyższonym ryzyku" - powiedział Kuk.

Zaznaczył, że NBP nie informuje o swoich planach inwestycyjnych. "Te pytania dotyczą strategii inwestycyjnej Narodowego Banku Polskiego: odpowiedzi na nie stanowią informacje wrażliwe, dlatego nie są podawane do wiadomości publicznej" - wyjaśnił.

Odniósł się także do informacji dot. planów budowy skarbca na terenie fortu wojskowego w podwarszawskim Zegrzu. "Kilka lat temu bank centralny kupił tam działkę, na której zamierzano ulokować skarbiec i centrum komputerowe - z tych planów jednak zrezygnowano" - powiedział.

W biurze prasowym ministerstwa finansów poinformowano natomiast PAP, że "na liście aktywów MF nie ma pozycji: złoto".

We wtorek BBC poinformowała, że Korea Południowa kupiła 25 ton złota za 1,24 mld dolarów. To pierwsze takie zamówienie koreańskiego banku centralnego od 13 lat. Według zapowiedzi przedstawicieli banku, złoto ma pomóc w radzeniu sobie z zawirowaniami na rynkach finansowych.

"To naprawdę bezpieczne aktywa, złoto pomoże nam skutecznie poradzić sobie z zawirowaniami na międzynarodowych rynkach finansowych" - powiedział cytowany przez BBC Jaehyun Joo z Banku Korei. "Oczekujemy, że złoto będzie służyć jako zabezpieczenie dla oficjalnych rezerw dewizowych" - dodał.

Bank poinformował, że kupił kruszec na przełomie czerwca i lipca, podnosząc swoje całkowite rezerwy złota do 39,4 ton. Przedstawiciele banku nie informują, czy w najbliższej przyszłości są planowane podobne transakcje.

Na przełomie czerwca i lipca br. ceny złota wahały się od ok. 1485 do 1550 dolarów za uncję. W środę, po kilkuprocentowym wzroście, za złoto płacono od 1651 do 1672 dol za uncję. W ciągu ostatniego roku złoto podrożało o ok. 40 proc.

Jak wynika z danych World Gold Council, światowe rezerwy złota w skarbcach banków centralnych w czerwcu 2011 r. wyniosły niemal 30,7 tys. ton. Największe zasoby złota, wynoszące w czerwcu 8,1 tys. ton, należą do Stanów Zjednoczonych. Znaczące zasoby złota mają także Niemcy, Włochy, Francja, Chiny i Szwajcaria.