Spotkanie przedstawiciela resortu skarbu ze związkami z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zaplanowano na 3 czerwca - poinformował w piątek dziennikarzy szef resortu skarbu Aleksander Grad.

W czwartek związki z JSW przeprowadziły w kopalniach tzw. masówki, podczas których informowały załogę, że wciąż nie ma porozumienia poprzedzającego wprowadzenie firmy na giełdę. Związki chcą pilnego spotkania z ministrem skarbu.

"Wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak pojedzie (3 czerwca - PAP) na posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Te kwestie, o które związkowcy prosili nas w korespondencji, zostały bardzo precyzyjnie opisane. To znaczy jak wygląda władztwo korporacyjne, jaki jest statut, w prospekcie pojawiły się kwestie przydziału akcji bezpłatnych, płatnych" - wyjaśnił Grad.

Szef resortu skarbu zaznaczył, że nie może "tworzyć precedensów", jeśli chodzi o zawieranie umów ze związkami w kwestiach, które są już rozstrzygnięte. "Prowadzę proces 500 prywatyzacji. Jeżeli zacznę w sprawach, które są rozstrzygnięte, bądź nie wynikają z prawa, zawierać w nieskończoność tego typu kontrakty, to nic nie zrobię. Związkowcy wiedzą, że ich postulaty w kwestiach nadzoru właścicielskiego, kontroli korporacyjnej, przydziału akcji bezpłatnych zostały uwzględnione" - podkreślił minister skarbu.

Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości związane ze stanowiskiem resortu skarbu w sprawie podpisania porozumień kończących spory związane z upublicznieniem JSW, związkowcy wystąpili w środę do ministra Grada "o spotkanie się trybie pilnym". Jak mówią, jeżeli minister nie zmieni stanowiska w sprawie porozumień, to "proces upublicznienia JSW może zostać utrudniony, a wręcz uniemożliwiony".

W czwartek odbyło się spotkanie związków z zarządem JSW. Tematem rozmów było m.in. zagwarantowanie akcji pracowniczych dla załogi firmy - zarówno osób uprawnionych do tego ustawowo, jak i nieuprawnionych. Resort skarbu od początku zapewnia, że akcje dostaną wszyscy, co jest unikatowym rozwiązaniem w polskiej prywatyzacji. Związki chcą jednak, by było to zagwarantowane w odrębnym porozumieniu.

Strona społeczna podtrzymała w czwartek swoje żądania dotyczące także zawarcia porozumienia dotyczącego zachowania władztwa korporacyjnego JSW przez Skarb Państwa oraz porozumienia z ministrem gospodarki, jako gwarantem zachowania większościowego udziału Skarbu Państwa w firmie.