Jak wyjaśnił, zgodę na porozumienie musi jeszcze wydać walne zgromadzenie akcjonariuszy. Ma to nastąpić pod koniec czerwca.

"Porozumienie przewiduje, że w zamian za 1 885 090 swoich akcji po cenie 23,5 zł Ciech otrzyma 5,15 proc. akcji Zakładów Chemicznych Zachem, 5,06 proc. Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna oraz 25,01 proc. Zakładów Chemicznych Alwernia należących obecnie do Skarbu Państwa. W wyniku operacji kapitał akcyjny Ciech ma zostać podniesiony o 3,56 proc." - podkreślił rzecznik Grupy.

"Porozumienie jest korzystne zarówno dla spółki, jak i jej akcjonariuszy"

Prezes Ciech Ryszard Kunicki ocenił w przesłanym PAP komunikacie, że porozumienie jest korzystne zarówno dla spółki, jak i jej akcjonariuszy. "Liczymy, że dzięki jego realizacji uporządkowane zostaną aktywa Grupy, zwiększy się jej transparentność i przejrzystość, co pozwoli na optymalną wycenę aktywów" - podkreślił.

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz mówił pod koniec kwietnia PAP, że prywatyzacja Ciechu zależy od prowadzonej w tej spółce restrukturyzacji. Zaznaczył, że wrzesień powinien być najlepszym momentem do uruchomienia tego procesu.

Grupa Chemiczna Ciech jest największym koncernem chemicznym w Polsce i jednym z liderów rynku środkowoeuropejskiego. Ma dobrze rozwiniętą strukturę produkcyjną i sieć handlową w kraju oraz Europie i Azji. Głównymi produktami Grupy są m.in. soda kalcynowana, sól, nawozy fosforowe, środki ochrony roślin i inne produkty chemii organicznej, które mają zastosowanie w przemysłach szklarskim, meblowym, chemicznym, budownictwie i rolnictwie.