W dwudniowej konferencji CEE IPO Summit w Warszawie biorą udział przedstawiciele największych banków, kancelarii prawnych oraz spółek z naszego regionu Europy. Pierwszy dzień obrad otworzył premier Donald Tusk, szef resortu skarbu, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Grad ocenił w środę, że konferencja jest "wyjątkowym wydarzeniem w 20-letniej historii naszych rynków kapitałowych". Podkreślił, że zaproszenie na tę konferencję przyjęli liczni przedstawicieli funduszy inwestycyjnych, którzy chcą inwestować w naszej części Europy, a także ci, którzy potrzebują kapitału i chcą szukać dobrych rozwiązań dla swoich firm.

"Logo dzisiejszej konferencji to most. Ma on znaczenie symboliczne. Pokazuje, że chcemy poprzez naszą dzisiejszą debatę oraz nasze działania łączyć tych, którzy dysponują dużym kapitałem - instytucje globalne - i tych, którzy tego kapitału potrzebują. Warszawska giełda jest dobrym filarem dla tego mostu" - zaznaczył szef resortu skarbu. Dodał, że sprzyja temu "siła i płynność naszej giełdy", a także liczba przeprowadzonych w ostatnich latach na warszawskim parkiecie ofert publicznych.

"Chcemy pokazać ogromny potencjał, tkwiący w Europie Środkowej i Wschodniej, że warto tutaj inwestować, poszukiwać dobrych biznesów" - powiedział Grad. Wyraził nadzieję, że CEE IPO Summit stanie się cykliczną konferencją, odbywającą się co roku.

"Niedawno obchodziliśmy 20. rocznicę pierwszej sesji giełdowej w Warszawie. Dzisiaj mam wrażenie, że w imponującym stylu rozpoczynamy kolejne 20 lat. Jesteśmy największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wartości spółek notowanych na giełdzie oraz obrotów" - mówił z kolei prezes GPW Ludwik Sobolewski. Zaznaczył, że po kilku miesiącach 2011 roku warszawski parkiet zajmuje drugie miejsce na świecie po Chinach pod względem liczby debiutów giełdowych. "Zamierzamy nadal, tak jak do tej pory, być bardzo aktywni zarówno w Polsce, jak i za granicą" - powiedział Sobolewski.

Podczas konferencji spółki z Europy Środkowo-Wschodniej, rozważające przeprowadzenie oferty publicznej, będą miały okazję spotkać się ze światowymi inwestorami finansowymi, poszukującymi nowych możliwości rynkowych.