Warszawska Giełda Papierów Wartościowych to symbol zaufania i najwyższych standardów - powiedział w środę premier Donald Tusk, zwracając się do uczestników dwudniowej konferencji CEE IPO Summit, odbywającej się na GPW.

"Szczególnie w ostatnich latach widać bardzo wyraźnie, że giełda - tak się stało w Warszawie - może stać się nie tylko centrum ściągającym pieniądze, zainteresowanie, przedsiębiorczość ludzi (...), ale może też stać się znakiem najwyższych standardów, które budują zaufanie ludzi do takich skomplikowanych procesów, jakimi są np. przekształcenia własnościowe" - powiedział Tusk. Dodał, że bez tego zaufania Polska, nasz region i cała UE nie przejdą suchą nogą wśród "fal kryzysu finansowego i gospodarczego".

Podczas konferencji spółki z Europy Środkowo-Wschodniej, rozważające przeprowadzenie oferty publicznej, będą miały okazję spotkać się ze światowymi inwestorami finansowymi, poszukującymi nowych możliwości rynkowych.

Premier wskazał, że w tym regionie świata dobrze wiemy, że prywatna własność, wolny rynek, konkurencja przez lata były to synonimy zła. "To miejsce to symbol zdarzeń, jakie zmieniły nie tylko oblicze tego kraju, ale i losy setek milionów ludzi w całej Unii Europejskiej, w wymiarze globalnym. To jest symbol tak potrzebnego dziś optymizmu, potrzebnej dzisiaj pozytywnej energii" - powiedział Tusk.

Podkreślił, że Polska i także specyficznie warszawska giełda, to dzisiaj te znaki nadziei na światowej mapie gospodarczej na to, że "można się nie dać kryzysowi". "Nie tylko o Polsce mówi się dzisiaj w UE i w świecie, jako o tym miejscu, gdzie kryzys nie odcisnął swojego złowrogiego piętna w takim stopniu, jak w większości państw. O całym regionie, o Europie Środkowej i Wschodniej mówi się, jako o regionie nadziei. To tutaj powstaje na naszych oczach, konstruowany jest naszymi wspólnymi wysiłkami, ten nowy silnik dla UE" - zaznaczył szef rządu.

Tusk zwracając się do uczestników konferencji zwrócił uwagę na fakt, że ich obecność tutaj jest potwierdzeniem tego, że "te znane powszechnie fakty, że nowa, ambitna, odważna gospodarka, te pozytywne liczby, te pozytywne fakty rodzą się dzisiaj nie w tradycyjnych centrach światowej gospodarki, ale właśnie w naszym regionie".

W konferencji biorą udział przedstawiciele największych banków, kancelarii prawnych oraz spółek z naszego regionu Europy. Pierwszy dzień obrad otworzył premier Donald Tusk, minister skarbu Aleksander Grad, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezes GPW Ludwik Sobolewski.