Rosyjska spółka planuje sprzedać akcje w cenie, która jest 23 razy większa od jej zysku prognozowanego na przyszły rok. Tymczasem wycena papierów Google tylko 13 razy przekracza wielkość zysków spodziewanych w 2012 roku.

Dzięki debiutowi na amerykańskiej giełdzie Yandex może ściągnąć z rynku 1,26 mld dolarów. Jeśli tak się stanie, będzie to największa w tym roku na świecie  pierwotna oferta publiczna firmy technologicznej – relacjonuje agencja Bloomberg.

W pierwszym kwartale tego roku zyski Yandeksu podskoczyły o 62 proc. w porównaniu z tym  samym okresem zeszłego roku, do kwoty 820 mln rubli (29 mln dolarów), a sprzedaż wspięła się o 65 proc. do 3,89 mld rubli. Większość przychodów firmy zarejestrowanej w Hadze (Holandia) pochodzi z reklam. Rynek reklamy internetowej w Rosji wzrósł o 51 proc. w roku 2010 w porównaniu z rokiem 2008, osiągając wartość 3,89 mld rubli.

Yandex jest szóstą największą wyszukiwarką internetową na świecie ze względu na liczbę wyszukiwań. Należy do niej 65 proc. rosyjskiego rynku, podczas gdy na Google przypada 22 proc., na rosyjską stronę Mail.ru – 7 proc. rynku – twierdzi UralSib Financial Corp, bank inwestycyjny z Moskwy.