We wtorek, pomimo gorszego sentymentu światowego i dalszych niepokojów o sytuację Grecji, kurs złotego pozostawał stabilny dzięki działaniom Ministerstwa Finansów na rynku walutowym.

"Dziś jest bardzo stabilnie cały dzień, jeśli chodzi o kurs złotego. Pomimo, że panuje gorszy sentyment na rynku, głównie z powodu Grecji - poziom ryzyka jest zwiększony, następuje zamykanie długich pozycji złotowych przez klientów zagranicznych - to złoty jest bardzo stabilny dzięki działaniom ministerstwa finansów, które stabilizują rynek" - powiedział w rozmowie z PAP Andrzej Bowtruczuk, diler walutowy z BZ WBK.

Pod koniec kwietnia na spotkaniu ministra finansów i prezesa NBP uzgodniono wprowadzenie regularnej sprzedaży części środków walutowych z funduszy unijnych bezpośrednio na rynku walutowym. W poniedziałek wiceminister finansów Dominik Radziwiłł poinformował, że resort jest regularnie obecny na rynku walutowym i planuje wymienić większość środków z UE w wysokości 13-14 mld euro.

"Problem Grecji zostanie prędzej czy później rozwiązany"

"Problem Grecji zostanie prędzej czy później rozwiązany. Taka sytuacja, która ma obecnie miejsce zwiększa bardzo prawdopodobieństwo scenariusza - w przypadku poprawienia się sentymentu światowego plus aktywność ministerstwa - że złoty się umocni. Pozycje zostały zamknięte, rynek nie jest spozycjonowany na żadną ze stron - zwiększa się możliwy zakres ruchu w kierunku umocnienia" - dodał Bowtruczuk.

"Jest trochę mocniej, sentyment pozostaje cały czas delikatnie pozytywny, ceny są trochę wyżej. Bezpośrednio po decyzji RPP o podwyżce stóp była przecena, ale rynek jednak uwierzył w wersję, że Rada szybciej podniosła stopy, ale nie zmienia to ogólnej, oczekiwanej skali zacieśnienia"" - powiedział PAP Bartłomiej Wit, szef dilerów papierów dłużnych z ING.

"W tym momencie, jeżeli na świecie nic gwałtownego się nie wydarzy i nie pojawią się komentarze członków RPP wskazujące na kolejną, szybką podwyżkę stóp, ten delikatnie pozytywny sentyment powinien się utrzymać" - dodał.

W środę, 18 maja Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje PS0416 za 1,5-3,0 mld zł - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie.