Przedstawiciele dwóch parkietów stwierdzili, że proponowane przez nie przejęcie nie zostanie zaakceptowane przez amerykańskich regulatorów. Wcześniej NYSE Euronext odrzuciła ofertę podając ten sam powód. Giełda nowojorska oświadczyła, że skoncentruje się na planach fuzji z niemiecką giełdą Deutsche Boerse, szacownej na 10,2 mld dolarów – podaje serwis BBC.

Według relacji Nasdaqa i ICE, parkietu z Atlanty wyspecjalizowanego w handlu kontraktami, decyzja zapadła po rozmowach w wydziale antymonopolowym Departamentu Sprawiedliwości USA. „Chociaż z zaskoczeniem i rozczarowaniem przyjęliśmy konkluzje wydziału antymonopolowego, rozwiązane zostały przynajmniej wątpliwości dotyczące naszej wspólnej inicjatywy” – powiedział Bob Greifeld, szef Nasdaqa.

Zgodnie ze wspólną propozycją ICE miało przejąć rynek derywatów NYSE, a Nasdaq planował połączyć swoje operacje z giełdą nowojorską i jej handlem opcjami.

Ale także oferta Deutsche Boerse może zrodzić szereg zastrzeżeń regulatorów, zwłaszcza w Europie, gdzie doszłoby do zdecydowanej dominacji na rynku określonych produktów finansowych. Natomiast w Ameryce polityczne sprzeciwy może wzbudzić sama idei przejęcia marki z Wall Street przez zagraniczną firmę – sugeruje BBC.