Fundusz oświadczył, że jest gotowy dostarczyć Grecji więcej pomocy, jeśli taki wniosek wpłynie. Ale MFW uważa, że kraj, od którego w 2009 roku zaczął się kryzys zadłużeniowy, ma wiele niewykorzystanych dotąd możliwości na pozyskanie znacznej ilości środków w wyniku procesu prywatyzacji – relacjonuje agencja Reuters.
Tymczasem Ateny same przyznały, że zagraniczni inspektorzy sprawdzający zgodność postępowania Grecji z zaleceniami w pakiecie ratunkowym UE i MFW, stwierdzili niedociągnięcia i domagają się większych cięć w wydatkach aby zrównoważyć spadek wpływów do budżetu.

W swej najnowszej prognozie gospodarczej dla Europy MFW podkreśla, że zwiększa się ryzyko przeniesienia „zarazy na kluczowe kraje strefy euro i w dalszej kolejności, na wschodzące gospodarki Europy”.

Ministrowie finansów strefy euro mają do poniedziałku zaaprobować plan udzielenia pomocy dla Portugalii w kwocie 78 mld euro. Ale na rynkach pojawia się coraz więcej obaw, czy Grecja kiedykolwiek będzie zdolna do spłacenia swego zadłużenia w wysokości 327 mld euro.

Fundusz zaapelował także do Europejskiego Banku Centralnego o ostrożność w dalszym podnoszeniu stóp procentowych, po tym jak w zeszłym miesiącu bank podniósł koszt pieniądza po raz pierwszy od 2007 roku.