statystyki

Państwo chce naprawić handel. Wzrosną ceny żywności?

autor: Patrycja Otto08.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 08.04.2011, 07:37

Rząd chce naprawić handel i regulować relacje sklep – dostawca. Kraje, które to zrobiły, teraz się z tego wycofują, bo spowodowało to wzrost cen żywności, a sieci unikają miejscowych producentów.

reklama


reklama


Producenci żywności obawiają się wprowadzenia sztywnych rządowych regulacji dotyczących relacji między sklepami a dostawcami. Mówią, że kilka miesięcy to za mało, aby opracować solidny projekt ustawy. W pracach nad nim powinni uczestniczyć też handlowcy i dostawcy.

Coraz częstsze sprzeciwy ze strony producentów dotyczące pobieranych od nich przez sklepy opłat, sięgających według ich wyliczeń 25 – 30 proc. wartości dostarczonych produktów, sprawiły, że rząd podejmie próbę rozwiązania tego problemu. W zeszłym roku już około 100 spraw rozpatrywanych w polskich sądach dotyczyło tej kwestii.

Co więcej, zastrzeżenia do sieci, które nie tylko pobierają coraz to nowe opłaty, niemające w opinii producentów uzasadnienia, ale i coraz bardziej wydłużają terminy płatności, zaczęła mieć też branża budowlana. Efektem tego było wtoczenie przez firmę K.K.K. sprawy przeciwko Leroy Merlin, który nie płacił za towary nawet przez 250 dni.

Jak dowiedział się „DGP”, uregulowanie relacji między dostawcami a sklepami ma nastąpić jeszcze w tym roku. Międzyresortowy Zespół ds. Zwiększenia Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno-Spożywczych i Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego, powołany w styczniu 2010 r., chce w opracowywaniu projektu oprzeć się na rozwiązaniach zastosowanych już w innych krajach. Mowa o Rumunii, Słowacji, Czechach i Węgrzech, gdzie ustalono m.in. zapłaty za towary w terminie 30 dni, zakazano pobierania od dostawców opłat półkowych oraz na reklamę i marketing oferowanych przez nich towarów.

Jak podkreśla Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi oraz szef międzyresortowego zespołu, ostateczne założenia projektu będą znane po zgłoszeniu poprawek przez różne resorty, czyli najwcześniej w maju tego roku. Branża spożywcza, w tym zwłaszcza producenci, obawia się jednak, że tak szybkie tempo może doprowadzić do stworzenia bubla prawnego. Tak stało się w innych krajach – tam ustawy zostały zaskarżone do tamtejszych trybunałów konstytucyjnych lub mają być wycofane w tym roku.

Polscy producenci obawiają się ponadto, że u nas może stać się podobnie i w rezultacie powstanie nikomu niesłużący bubel prawny.

– Zwłaszcza jeśli zajmą się tym wyłącznie urzędnicy. Nawet jeśli mają bardzo dobre intencje. Tylko handlowcy i producenci wiedzą, czego im potrzeba – uważa Andrzej Gantner, dyrektor generalny Federacji Producentów Żywności.

Podkreśla przy tym, że w polskim prawie już jest zakazane pobieranie przez sieci handlowe innych opłat niż marża handlowa.

Zdaniem producentów lepszym rozwiązaniem niż ich kolejne zakazywanie byłoby jasne wskazanie, za co można je pobierać. Bo wsparcie sprzedaży w sklepach służy nie tylko sieciom, ale i producentom, którzy mogą liczyć na większe obroty.

Zagranica wycofuje się z regulacji

● CZECHY – wprowadziły ustawę nakładającą obowiązek zapłaty przez sklep w ciągu 30 dni, zakazały opłat półkowych, audytu dostawców, tzw. rabatów retro (premie za sprzedaż), prowizji wzajemnych. Spowodowało to m.in. spadek zakupów u rodzimych producentów, spory sądowe, skargę do UE. Nowy rząd zadeklarował uchylenie ustawy wiosną 2011 roku.

● SŁOWACJA – wprowadziła zakaz premii za ekspozycję produktu, współfinansowania gazetek i innych informacji promocyjno-reklamowych, audytów i analiz produktów na koszt producenta. Skutki są podobne do czeskich, rząd wycofuje się z tych rozwiązań.

● WĘGRY – wprowadziły m.in. zakaz opłat za przyjęcie do sprzedaży (półkowe), za atrakcyjną ekspozycję, dodatkowe opłaty dla sklepów. Przez to powstają zmowy cenowe producentów, protesty do UOKiK, wzrósł import, problemy mają krajowi dostawcy. Złożona jest skarga konstytucyjna na dyskryminację.

● RUMUNIA – wprowadziła 30-dniowy termin płatności, zakaz opłat za promocję produktu. Trwają prace nad uchyleniem ustawy, która może zniknąć w tym roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • kaz(2011-04-08 11:24) Odpowiedz 00

    Nie chcę żadnego państwa, chcę być niezależny, samorządny itd. i itp.

  • Sieciech(2011-04-08 08:51) Odpowiedz 00

    Temu "państwu" już POdziękujemy.

  • NPI(2011-04-08 18:26) Odpowiedz 00

    Mamy taki wolny rynek jak i demokrację = POPiSowy totalitaryzm !!!

  • czarny(2011-04-08 15:54) Odpowiedz 00

    BANDA POprawnych Oszustow POd sąd ,ale nie PO tylko Polski Narodowy SALONIE VON!!!

  • bulba -Casyno PO-land(2011-04-08 15:33) Odpowiedz 00

    do 12: kaz ...i wolny rynek !

  • JWL(2011-04-08 10:46) Odpowiedz 00

    Może Platforma szykuje się już do oddania władzy więc na do widzenia sparaliżują gospodarkę.

  • baca(2011-04-08 10:28) Odpowiedz 00

    Pochodzenie słowa " machlojka",
    Poprawni politycznie powiedzą od hebrajskiego: mahloquet = oszustwo, szachrajstwo, kant, przekręt, mniej politycznie wyrobieni przypomną, że to w języku jidysz po prostu wybory rabina.

  • wjw(2011-04-08 09:40) Odpowiedz 00

    Czyżby bitwa o handel w nowym wydaniu ?
    Powoli wychodzi PRLowskie oblicze władzy ?

  • sebastian(2011-04-08 09:52) Odpowiedz 00

    wracamy do gospodarki centralnie kierowanej? komuno wróć???

  • oko(2011-04-08 08:46) Odpowiedz 00

    Co tam zyski i straty oraz treść, ważna błyskawiczna legislacja

  • PRODUCENT(2011-04-09 12:09) Odpowiedz 00

    WEDŁUG MNIE ZNIESIENIE OPŁAT ZA TZW. PÓŁKOWE ITP. , TERMINOWE PŁACENIE , ZAKAZ ZWROTU TOWARU NIESPRZEDANEGO , NIE SPOWODUJĘ PODWYŻEK . WRĘCZ PRZECIWNIE , DOSTAWCA MOŻE UTRZYMAĆ CENĘ A NAWET OBNIŻYĆ . TAKIE PRZEPISY ZMOBILIZUJĄ KIEROWNIKÓW SIECI SKLEPÓW DO PROGNOZOWANIA ZAMÓWIEŃ .

  • Mój przełozony jak chce mi dokopać to mówi.....(2011-04-08 08:41) Odpowiedz 00

    to nie Ja -t Ci wyżej.

    Donald Ty POdły Oszuście...

    -Likwidacja abonamentu RTV
    -Podniesienie kwoty zasiłku Pogrzebowego (uwzględnienie inflacji).

    -Zwiększenie POdatków dla najbogatszych (wprowadzenie podatku progresywnego),
    -Obniżenie podatków dla zwykłych obywateli (VAT w dół, podatki lokalne,opłaty wieczyste też),

    -Wzmocnienie złotego i zyski na "Opcjach Walutowych " (miliardy złotych).
    -Likwidacja niebotycznego zadłużenia Państwa , Stadiony funduje nam zaprzyjaźniony kraj a Naród POlski wyraża POdziękowanie za ten gest w referendum zorganizowanym w celu wyrażenia zgody na Euro 2012 zgodnie z art 128 Konstytucji RP.,

    -Odbudowuje ZUS (najniższa płaca z uwzględnieniem rodzaj zawodu czyli składki na ZUS których nie można POmniejszać płacami POdstołem a przez to multum środków w ZUSie na bieżące emerytury.(likwiduje zadłużenie ZUSu)
    -Odbudowuje system ubezpieczeń zdrowotnych -każdy wie że z Jego składek będzie w pierwszej kolejności On sam leczony a więc każdy buduje sobie konto dodatkowymi dobrowolnymi pieniędzmi na Fundusz zdrowia.

    -Wyprzedaje "z ogromnym zyskiem" majątek narodowy , odbudowywuje zakłady pracy ,godne płace dla zwykłych ludzi ,ogranicza niesłuszne dochody VIPów, -Potęgujące się bogactwo społeczne ,awans materialny społeczeństwa.

    -Nagradza zatrudnionych długo-letnio w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy . Fedak odchodzi później na emeryturę niż tak zatrudnieni-co jest sprawiedliwe społecznie .
    -Wzmacnia ale i kontroluje fundusze emerytalne ,każdy może lokować dla konkurencji składki nawet w bankach na specjalnych kontach dla przyszłych emerytów.

    -Odbudowuje zaufanie społeczeństwa do systemów praworządnego państwa ,likwiduje uPOlityczniony Trybunał Konstytucyjny ,uruchamia wreszcie prace Trybunału Stanu ,wzmacnia POmoc socjalną dla najsłabszych).
    -Wyrzuca J Buzka z parlamentu europejskiego i stawia przed TS za rozdanie jak ze swoich 5 letnich urlopów górniczych ze wszystkimi przywilejami oraz PO nich superwczesnych emerytur górniczych nigdy nie wypracowanych .

    -Zmniejsza biurokracje Rządową i NEPOTYZM.
    -Emigranci wracają z zagranicy
    -Obniżka cen w tym jedzenia i paliw.

    Premier wreszcie wie ile kosztują jabłka ,paliwo ,cukier ,chleb ?

    Oto -osiągnięcia Rządu Tuska PO latach rządzenia .


    Tylko ,że to był sen -sen bajkopisarza !

  • aslure(2011-04-08 08:33) Odpowiedz 00

    Państwo chce nam pomagać a więc... TRZYMAJCIE SIĘ ZA PORTFELE! Państwo to zło, silne państwo to słaby obywatel a im mniej państwa tym więcej wolności.

  • Sieciech(2011-04-08 08:00) Odpowiedz 00

    Rząd niech weźmie koło i p...dolnie się w czoło!

  • Sowiecki system(2011-04-08 07:11) Odpowiedz 00

    Unia Europejska to "Folwark Zwierzecy" Orwella. Polaków w tym folwarku, Rudy & bronek sprowadził do roli niewolników.

  • politykier z PO(2011-04-08 06:38) Odpowiedz 00

    Rząd "dobrze" myśli:"ceny wzrosną to i wzrosną wpływy z podatku, łatające dziursko budżetowe"

  • T(2011-04-09 20:04) Odpowiedz 00

    Co rząd zrobił dobrego dla Polaków. Raczej nic. Zniszczył i wysprzedał majątek.
    Dbają tylko o swoje cztery litery.

  • antyspekulant(2011-04-09 14:42) Odpowiedz 00

    Ceny żywności, z własnego doświadczenia nie są niższe niż w GB - to jakie teraz bedą? mniejsze niż w GB? czy 2x większe?

  • Vilim(2011-04-09 00:20) Odpowiedz 00

    po dalcy